Na Plachtu by mělo doputovat asi pět divokých koní. Záleží ale na tom, kolik se jich podaří odchytit v rozlehlé rezervaci Milovice ve středních Čechách. Do Josefova a Hradce jich dorazí osm až jedenáct.

„Minimálně u osmi zvířat je jasné, že by se jejich odchyt měl podařit,“ uvedl předseda základní organizace Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř David Číp.Na Plachtu by mělo doputovat asi pět divokých koní. Záleží ale na tom, kolik se jich podaří odchytit v rozlehlé rezervaci Milovice ve středních Čechách. Do Josefova a Hradce jich dorazí osm až jedenáct.

„Minimálně u osmi zvířat je jasné, že by se jejich odchyt měl podařit,“ uvedl předseda základní organizace Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř David Číp. Kdy přesně v sobotu koně do svých nových domovů dorazí, není jasné. Ochránci přírody proto připravili bohatý doprovodný program, aby se příchozí při čekání na zvířata nenudili. Na obou místech jsou na návštěvníky připraveni už po 9. hodině. Koně se budou zatím pást v aklimatizačním ohradníku. V Hradci to bude v sousedství rybníku Jáma. „Postupně je budeme přehánět po pastvinách, podle toho, kde to bude potřeba. Když ohradu vypasou, otevřeme ji veřejnosti a koně pustíme do jiné ohrady,“ popsal David Číp.

Ohrady už jsou téměř postavené, pomocné ruce se ale ochranářům ještě budou hodit. Případní dobrovolníci se mohou obrátit přímo na ochránce. Podle Čípa se teprve uvidí, zda se vize návratu divokých koní do přírody v praxi osvědčí. „Bojíme se, aby býložravce lidi nekrmili. Koně tam budou kvůli tomu, aby spásali trávu, ne aby je lidé krmili rohlíky, to by pro ně bylo životně nebezpečné,“ zdůraznil Číp. Obává se i případných kolizí se psy. Proto budou obory hlídány kamerami i dozorem. Původní divoký kůň byl lidmi vyhuben, exmoorský kůň z Milovic je ale jeho nejpříbuznější potomek s unikátními vlastnostmi. Především může žít celoročně venku. David Číp doufá, že se jednou budou moci koně prohánět v naší krajině volně. „To by ale muselo být na místě, kde není mnoho lidí, ideální by byl vojenský prostor, třeba v Doupovských horách. Zatím však není vůle to prosadit,“ uzavřel David Číp.

(mih)