Eliška se narodila v září 2012 a prakticky vzápětí ji ředitel královédvorské zoo nabídl ochranáři Tonymu Fitzjohnovi, který má záchranu nosorožců v této rezervaci na starosti. Čekalo se na to, až bude dostatečně stará na to, aby náročný přesun zvládla.

Ze Dvora Králové bude převezena do Lipska, odkud poletí na letiště Kilimandžáro na úpatí stejnojmenné hory. Pak ji čeká ještě 150 kilometrů do rezervace. Několik týdnů před odletem si bude zvykat na přepravní bednu.

Záchranný program východního poddruhu nosorožce dvourohého v Mkomazi začal v roce 1997. Zvířata jsou přísně střežena v oplocené rezervaci uvnitř národního parku, který se rozkládá na území přibližně 3250 kilometrů čtverečních podél hranic s Keňou.

Za hranicemi na něj navazuje národní park Tsavo, kde v 70. letech odchytil nosorožce dvourohé tehdejší ředitel zoo Josef Vágner. Od té doby se ve Dvoře Králové nepřetržitě množí a mají už pátou generaci, připomněl Rabas.

„Vrátili se tak zpátky do míst svého původního výskytu. Jedná se o jeden biotop," poznamenal. Návraty nosorožců do Afriky považuje za vrchol ochranářské činnosti českých zoologických zahrad.

Eliška po příjezdu do rezervace stráví několik dní v karanténě, a pak se bude přesouvat postupně do čím dál větších výběhů, aby se aklimatizovala a postupně získávala volnost.

Několik dní s ní na místě zůstane chovatel ze Dvora Králové, Z České republiky se poveze také její krmení z Česka.

Trojice jejích předchůdců si zvykla dobře. „Velmi jednoduše se přizpůsobili. Z velké části díky tomu, že byli připraveni chovateli dvorské zoo," uvedl Tony Fitzjohn. Samici se v letech 2011 a 2014 narodily samičky Hillu a Tunu.