VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domácí porod: Bezpečí anebo hazard?

Rychnovsko – Ať se to veřejnosti líbí nebo ne, existují, a to i na Rychnovsku. Řeč je o matkách, které plánovaně přivedou svého potomka v domácím prostředí. Přestože lékaři upozorňují na možné komplikace a nečekané potíže, najdou se ženy, které porodnici nevyhledají. Obecně se jim vytýká, že upřednostňují vlastní pohodlí před zajištěním bezpečí dítěte.

22.1.2014
SDÍLEJ:

Žena i dítě mají právo na porod bez násilíFoto:

Hledání kompromisuMinisterstvo zdravotnictví už dlouhodobě hledá cestu pro ženy, které chtějí rodit doma.

Původně se uvažovalo o vzniku porodních domů, kde by žena porodila za přítomnosti asistentky a lékař by byl přivolán jen při komplikacích. Ministerstvo ale od této varianty ustoupilo.

Novým řešením by se mohla stát volba porodit s asistentkou ve stávajících porodnicích. Hlavní komplikací je v tuto chvíli otázka peněz, jelikož výkon porodní asistentky nehradí pojišťovny. Pokud se podaří upravit potřebné zákony, mohla by vše fungovat od ledna 2015.

Známé prostředí 
a naprostý klid

„Je to přesně naopak – chtěla jsem si zajistit maximální soukromí a pohodlí domova právě proto, aby se porod vyvíjel dobře a miminko se narodilo bezpečně a zdravé. Nepřála jsem si, aby se vlivem intervencí a vyrušování můj porod zkomplikoval," uvádí argumentaci ke své volbě porodu Lenka původem z Náchodska.
Jako prvorodička přivedla na svět zdravou holčičku 27. prosince loňského roku. Na pomoc si vzala porodní asistentku a manžela.

Svého rozhodnutí prý nelituje: „Mohla jsem se volně pohybovat, nikdo mě nenutil do nepříjemné pozice, nemusela jsem odpovídat na dotazy, které s porodem nesouvisí. Miminko se po porodu hned zadaptovalo, stále bylo se mnou v kontaktu, samopřisálo se, vůbec jsem nekrvácela."

Primář rychnovského porodnického oddělení Ján Šándor však podotýká, že v dnešní době už je přístup k rodičkám  mnohem individuálnější, než před lety. „Přístup personálu v porodnictví byl dříve více aktivní, více nařizující, zatímco dnes je intimnější povahy – dbá se na stálý kontakt rodičky a dítěte. Akceptují se určitá přání rodiček, dbá se na „lidštější" přístup personálu k rodičkám, zkracuje se doba hospitalizace. Snažíme se ihned po porodu pokládat dítě na břicho matky, aby slyšelo matčino srdce, což působí zklidnění a lepší poporodní adaptaci dítěte," objasnil před časem.

StatistikyZ posledních dvacet let v České republice počet domácích porodů výrazně stoupl. Podle statistik desetinásobně. Přesto ženy rodící doma tvoří zhruba jedno procento.

V roce 1990 přišlo na svět mimo porodnici 200 ze zhruba 100 tisíc novorozenců. Příčinou byla především skutečnost, že žena nestihla do nemocnice dojet. Cíleně se doma narodilo 16 dětí.

V roce 2009 se mimo porodnice narodilo již 400 dětí, z nich 150 doma s porodní asistentkou.


Při komplikacích hrají roli minuty

Pokud vše probíhá bez komplikací, není pro porodníky ani problém přítomnosti duly u porodu, avšak zastáncem domácího porodu není.

Stejně jako většina lékařů. „Pokud by nastaly komplikace, roli hraje každá minuta," shodují se odborníci.
K těmto tvrzením však ženy, které doma porodily, podotýkají, že komplikace z minuty na minutu jsou podle nich častější při porodničních porodech než při domácích, kde nefiguruje stres ani urychlování porodu.

„Mám srovnání a vím, že v porodnici se mi porod pozastavuje, takže protože jsem zdravá a našla jsem porodní asistentku, bylo jasné, že chci rodit doma. Pro tak závažné rozhodnutí existuje celý komplex důvodů.

Nejdůležitější pro mě asi bylo to, že chci porodit v bezpečí a mít plnou kontrolu nad porodním procesem," objasnila další z rodiček.
K jejímu porodu přijela porodní asistentka Zuzana Štromerová z Prahy.

Žena, která v tuto chvíli čeká, jak dopadne její dovolání k Nejvyššímu soudu. Žalobce jí totiž viní ze zanedbání péče v případu starém tři roky. Tehdy rodička porodila doma mrtvé dítě.

Iva Chvojková Růžičková

Autor: Silvie Špryňarová

22.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení