Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravní expert: Chybné údaje tendr znevěrohodňují

Hradec Králové - Pokud bude zadávací dokumentace k tendru na autobusovou dopravu v hradeckém kraji uvedena do praxe, vyvolá to řadu problémů.

19.4.2016
SDÍLEJ:

Terminál hromadné dopravy v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.Foto: Deník

V otevřeném dopise adresovaném vedení Královéhradeckého kraje to uvádí dopravní expert Pavel Beneš ze společnosti B&C Dopravní systémy.

V dokumentu, který má Deník k dispozici, Pavel Beneš varuje, že pokud bude dokumentace uvedena do praxe, bude nutné opravit jízdní řády, což nebude možné bez navýšení počtu autobusů. „Kraj by následně musel přistoupit k nechtěným redukcím, protože by musel ctít podmínky, které si sám ve smlouvě chybně nastavil," uvedl expert.

Pavel Beneš je autorem analýzy bezpečnostních rizik spojů veřejné autobusové dopravy v hradeckém kraji. Zadaly si ji dopravní odbory, které už několik měsíců usilují o to, aby kraj tendr na autobusovou dopravu v hodnotě 5,6 miliardy korun zrušil, a jsou ve stávkové pohotovosti. Podle analýzy jsou mimo jiné v jízdním řádu spoje, jejichž řidiči musejí překračovat povolenou rychlost, protože jinak by nepřijeli na zastávky včas a dostali by pokutu. Analýza jako příklad uvedla spoj z Hradce Králové do Káranic či z Trutnova do Janských Lázní.

I jeden problém je významným rizikem

Kraj tyto závěry odmítl a uvedl, že analýza je plná faktických chyb a „hraničí s poplašnou zprávou". Podle krajského radního pro dopravu Karla Janečka experti sice vycházeli z internetového plánovače, ale autobusy jezdí i částmi měst, kam auta nemohou. Trasa linky Hradec Králové - Káranice je tak ve skutečnosti o 4,5 kilometrů a sedm minut kratší, než uvádí analýza.

Vyjádření kraje
„Trváme na tom, že jízdní řády uvedené v zadávací dokumentaci jsou rámcové. To znamená, že jsou pro dopravce orientační a slouží k obecnému nacenění tak, aby měl každý z uchazečů rovné startovací podmínky a nabídky byly porovnatelné. Odmítáme, že by výsledné spoje jezdily nebezpečně a že by znamenaly riziko pro cestující. Jízdní řády, ze kterých vychází i ty orientační, předkládají sami dopravci ve spolupráci s krajem a dopravními specialisty oddělení dopravní obslužnosti. Dopravci tedy mají zásadní vliv na výslednou podobu jízdních řádů."

„Údaje, se kterými jsem pracoval, jsou podle Vašeho zadání," podotkl v otevřeném dopise kraji Pavel Beneš. Pozastavuje se nad tím, že zadavatel uvádí v zadávací dokumentaci hodnotu 21 km, a přitom ví, že skutečná hodnota je o 4,5 km kratší.

„Pokud máme dostát zákonným pravidlům veřejné soutěže, pak tato chyba je důvodem znevěrohodnění celého zadávacího řízení. Kolik je takových skrytých vzdáleností, kolik a jaké spoje se takto napravují?" ptá se expert.

Pavel Beneš uvedl, že analýzu provedl pouze na spojích, které jevily známky nestandardních časů a rychlostí. „Je nutné přijmout myšlenku, že jeden jediný bezpečnostní problém je významným rizikem jak pro cestující a ostatní účastníky silničního provozu, tak pro důvěru cestujících v celý systém veřejné dopravy," uzavřel odborník.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže před dvěma týdny tendr pozastavil. Kraj nyní čeká, až ÚOHS rozhodne, zda soutěž může pokračovat, nebo zda bude zrušena.

Autor: Ivana Vitovská

19.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení