První závodnicí je rekordmanka počtem účastí na mezinárodních závodech, mistryně světa z roku 2005 a vicemistryně z let 2007 a 2009, zkušená plachtařka z Aeroklubu Dvůr Králové Jana Vepřeková. Druhou pak rodačka z Trutnova Klára Teichmannová, létající v Aeroklubu Hronov. Po čtyřech letech závodění si tato studentka svými sportovními výsledky vybojovala první nominaci na šampionát.

Obě ženy již byly ve svých třídách několikrát mistryněmi České republiky. Vepřeková je členkou reprezentačního družstva od roku 1982, Teichmannová byla nejlepší ženou na juniorském klání v letech 2012 a 2013. V tomto roce navíc skončila i na seniorském mistrovství v třídě klub nejvýše z ženských závodnic.

Mezinárodní závod se koná pouze na úrovni mistrovství světa. Ženy jinak závodí v soutěžích s muži, a to jak na republikové úrovni, tak v prestižních mezinárodních závodech. Do Dánska v termínu 1. - 14. srpna vyrazí reprezentovat Českou republiku devítka závodnic, které budou soutěžit ve třech třídách, rozdělených dle výkonnosti kluzáků.

Jana Vepřeková bude s kluzákem LS 8 závodit ve standardní třídě, kde na posledním šampionátu ve Francii skončila ze 14 závodnic na pěkném čtvrtém místě. Klára závodí s kluzákem Standard Cirrus v klubové třídě. Na letiště u městečka Arnborg se nastěhuje přibližně 60 závodnic se svými kluzáky a pomocníky již týden před závodem k tréninku. Celá akce potrvá dvacet dní a z toho samotný závod dva týdny.

Není náhoda, že z našeho okresu jsou hned dvě reprezentantky v tomto sportu. V kraji je hustá síť aeroklubů a i když tento sport není moc vidět, východočeští piloti pravidelně z mezinárodních závodů vozí cenné medaile. Jana Vepřeková je pro mladší Kláru vzorem již od jejích patnácti let, kdy letošní maturantka začínala v Hronově létat. Jana se ráda dělí o své zkušenosti s plachtěním a reprezentací a obě závodnice jsou v osobním kontaktu.

Zajímavostí je jistě fakt, že za dva roky proběhne již 9. mistrovství světa žen v bezmotorovém létání v České republice, a to na letišti ve Zbraslavicích, kde budou mít naše závodnice výhodu domácího prostředí.

(tei, to)