Trojice nosorožců dvourohých neboli černých, která byla v roce 2009 přemístěna z místní zoologické zahrady do tanzanského národního parku Mkomazi, se má výborně.

Pomalý přesun

Ředitel zoo Přemysl Rabas rezervaci v říjnu navštívil a přivezl aktuální zprávy. Výborně prospívají nejen dvorská zvířata, ale také mladá samičce Hille. Ta se dvorskému páru narodila už v Africe v roce 2011. „Celá rodina je stále spolu a pobývá v rozlehlém výběhu vyhrazeném pouze jim. Svůj výběh má i mladý samec Jabu, zatím v něm však žije sám. Společnost mu dělá krotká samice buvola, s níž se Jabu skamarádil," informoval Přemysl Rabas.

Nosorožci mají od jara 2012 nový větší výběh. Do jejich „starého" byla v rámci mezinárodního záchranného programu umístěna trojice nosorožců z anglické zoo Port Lympne, kteří do Mkomazi dorazili loni v červnu.

Přemístit nosorožce do nového výběhu ale nebylo vůbec snadné. „Zkušený veterinář Pete Morkel, který při přesunech nosorožců obvykle asistoval, byl v Angole, k dispozici nebyl náklaďák s vhodným jeřábem a dvorská samice Deborah navíc všude chodila s malou Hillou.

Tony Fitzjohn, vedoucí záchranné stanice pro nosorožce, proto nechtěl podnikat cokoli, co by nosorožce příliš rušilo. Nakonec přistoupil k opravdu rafinované metodě. V buši byl vyklučen průsek směrem k novému výběhu, tím popojíždělo auto a za sebou táhlo kastrol vody. Díky tomu se osvěženíchtiví nosorožci kousek po kousku posunovali požadovaným směrem.

Strážci za nimi vždycky vztyčili provizorní oplocení, aby se nemohli vrátit zpátky. Po několika měsících pak konečně nastal den, kdy dosáhli nového výběhu," popsal postup ředitel Rabas.

Nový výběh je podstatně větší, než který nosorožci užívali před tím. Žijí v prostředí hustých keřovitých porostů, které jim zajišťují dostatek potravy. Mkomazi je velice suchou oblastí, takže nosorožcům musí být každé dva až tři dny cisternou dovezena voda a při té příležitosti dostávají i jádro a trochu mrkve.

Elektřina a strážci

Prostor je ohraničen sloupy mezi kterými jsou nataženy dráty s elektřinou, plot je navíc vybaven výstražným systémem. Celou oblast hlídají strážci se zbraněmi.

Záchranná stanice pro nosorožce v Mkomazi není běžně přístupná veřejnosti a jejím hlavním cílem je odchovat co největší množství nosorožců černých pro případné budoucí vypuštění na dalších místech v Tanzanii. „Stanici v Mkomazi vede Tony Fitzjohn opravdu dobře. Jde o mimořádně nadějný projekt a jako ZOO Dvůr Králové si velmi ceníme toho, že se na záchraně nosorožců v Tanzanii můžeme alespoň částečně podílet," dodal ředitel Přemysl Rabas.