Podle mluvčí ČIŽP Radky Burketové byly příčinou havarijního stavu na Dědině  provozní závady na čističce odpadních vod Mezi uhynulými rybami byly mimo jiné i chráněné mihule potoční.

Nešťastné okolnosti

Havárie se stala na přelomu srpna a září „Z provozu ČOV Dobruška byly bez čištění vypouštěny přes dešťové odlehčení veškeré akumulované odpadní vody přímo do toku. Tím došlo ke znečištění povrchových vod říčky Dědiny s následným úhynem vodních živočichů, převážně drobných ryb, úhořů a několika jedinců zvláště chráněného druhu mihule potoční," popsal případ Lukáš Trávníček z ČIŽP v Hradci Králové.

Podle generálního ředitele společnosti Aqua Servis Otomara Ešnera havárii způsobila závada a nešťastná souhra několika okolností. „Obsluha za to nemohla. Selhala tři čidla, která hlásila, že se nic neděje, ačkoli se dělo," vysvětlil Deníku.

Připustil, že výše pokuty společnost překvapila. „Ale rozhodli jsme se ji zaplatit," řekl a dodal, že firma po nehodě mimo jiné  znásobila počet čidel, aby se podobná havárie už neopakovala. To potvrdili i inspektoři, podle nichž provozovatel při vyšetřování spolupracoval a přijal opatření, aby podobným haváriím předešel.

Odpadní vody znečistily dvoukilometrový úsek říčky od Dobrušky až k obci Pohoří. Podle rybářů zahubily všechny ryby, které tam žily.

Otomar Ešner však upozornil, že situace v tomto úseku je dlouhodobě kritická, takže město Dobruška by mělo investovat do revitalizace čistírny odpadních vod a do dalších záchytných jímek. Podle něj by také rybáři měli zvážit, zda je v současné situaci dobré tento  úsek zarybňovat.

Vedení města nedávno oznámilo, že příští rok počítá s opatřeními, která by úniku splašek do Dědiny zabránila.