Dalších 45 pacientů muselo být kvůli těžkému průběhu hospitalizováno, až poslední týden jejich počty konečně začaly klesat.

„Lidé by měli být k sobě ohleduplní, odložit akce na pozdější dobu, nechodit do práce, aby se respirační onemocnění dále nešířila," řekla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Pardubicích Olga Hégrová.

Bývalo hůř

Situace ale není tak kritická, jako při epidemiích v některých minulých letech. Na 100 tisíc obyvatel hygienici nyní evidují necelých 1900 případů nákazy, což je jen mírně nad hranicí epidemie. Nejhorší je to na Rychnovsku, Jičínsku a Pardubicku. V některých oblastech už dokonce začalo nemocných ubývat.

Nejvíc nemocných je mezi malými dětmi. V Pardubickém kraji a na Trutnovsku naštěstí právě začínají  jarní prázdniny – jako vůbec první v republice, což by mohlo vymýcení chřipek u dětí díky opuštění školních kolektivů  pomoci.

„Jarní prázdniny nám přišly včas. Předpokládám, že epidemie by se měla stabilizovat. Školy se vyprázdní a přeruší se šíření chorob. Děti také budou mít lepší období na uzdravení, mohou se vyležet doma, když si rodiče o jarních prázdninách berou dovolenou," řekla Hégrová.

„Zatím jsme ale nezaznamenali, že by kvůli chřipkové epidemii byla uzavřená některá ze škol v kraji," dodala mluvčí hradeckých krajských hygieniků Veronika Krejčí.

Zakázali návštěvy

Kvůli respiračním onemocněním většina nemocnic zakázala návštěvy, přidaly se k nim i některé sociální ústavy nebo domovy důchodců.

Opatření zatím nevyhlásila Orlickoústecká nemocnice. Nesmí se také do kojeneckého ústavu a dětského domova ve Svitavách či do Hamzovy léčebny v Luži na Chrudimsku.

Celorepublikově už kvůli letošní epidemii chřipek zemřelo přes 40 lidí. Každoročně jí v Česku podlehne zhruba 2500 lidí.