VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eurovolby? Letos je poznamenal rekordní nezájem lidí

Hradec Králové - Víkendové volby do Evropského parlamentu se zapíší do dějin. V Hradci přišlo kolem dvaceti procent voličů. „Volit chodili hlavně starší lidé, mladší ročníky byly spíše výjimkou. S přenosnou urnou jsme nešli ani jednou," přiblížila zapisovatelka Magdaléna Vlčková.

26.5.2014
SDÍLEJ:

Volby do Evropského parlamentu v Hradci Králové.Foto: Deník/ Ondřej Littera

VÝSLEDKY VOLEB - související článek čtěte V TOMTO ODKAZU.

Volební komise v Hradci zažily zjevně ty nejklidnější volby. Fronty lidí ani náročné několika hodinové počítání, tak jak je tomu u jiných voleb, se tentokrát nekonalo.

Hradec projevil o volby rekordní nezájem – odhadem přišlo kolem dvaceti procent lidí. I přesto, že má město mezi kandidáty svá horká želízka.

„Nevolím, nevím koho. Nikdo z kandidátů mě nezaujal," krčil rameny například Adam Souček.

„K volbám jsem se rozhodl nejít. Jsou zbytečné – politikům jde jen o vlastní prospěch," svěřil se Michal Skladan.

„Volit chodili hlavně starší lidé, mladší ročníky byly spíše výjimkou. S přenosnou urnou jsme nešli ani jednou," shrnula Magdaléna Vlčková, zapisovatelka komise, která sídlila v ZŠ Mandysova.

Obdobná situace byla i u jiných okrsků.  Některé hlásily účast vyšší, u některých se dostavilo třeba jen kolem dvanácti procent voličů.

„Z mých seznamů, kde bylo zhruba sto padesát lidí, jsem jich zakroužkovala jen deset,"  uvedla členka jedné z hradeckých volebních komisí.

„U nás byla oproti ostatním docela vysoká účast, kolem dvaadvaceti procent. Ale my máme tradičně hodně voličů," naznačil Martin Černý, zapisovatel volební komise na Základní škole Josefa Gočára.

Nezájem voličů byl v mnoha ohledech překvapivý. Hradec totiž patří mezi města, kde se volit chodí.

Při říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky šlo 
v krajském městě volit 66 procent lidí.

Dvě třetiny lidí hlasovaly i v obou kolech přímé volby prezidenta v loňském roce.

Při posledních volbách do Evropského parlamentu v roce 2009 jen v Hradci přišlo k urnám 33,94 procent lidí.

Horký víkend kandidátů do Evropského parlamentu. Teď už výsledky znají

OLDŘICH VLASÁK (ODS), místopředseda Evropského parlamentu, Hradec Králové:
Neděli trávil v klidu a bez nervozity z embargovaných výsledků voleb. Byl doma s rodinou, přijela mu dcera s vnoučetem.„Ačkoliv šancí na obhajobu mandátu moc nemám – jsem až na 4. místě kandidátky nyní nepopulární ODS, hůl přesto nelámu. Mám informaci, že mě hodně lidí kroužkovalo, navíc kvůli nízké volební účasti mohou volby dopadnout všelijak. Nanejvýš mohu být příjemně překvapen," řekl včera Deníku Vlasák. V případě neúspěchu zvažuje řadu nabídek ze soukromého sektoru, mohl by učit na univerzitě a přemýšlí též o angažmá v říjnových komunálních volbách.

MIROSLAV POCHE (ČSSD), ekonom a pražský zastupitel, původem z Chlumce nad Cidlinou:
Deník ho telefonicky zastihl na kole při cestě z Prahy do Chlumce nad Cidlinou, odkud pochází. Jak řekl, když je venku hezky, jezdí takto často. Auto nechává na Černém Mostě a cesta mu trvá  obvykle kolem dvou a půl hodiny.  „Takhle trénuju… Manželka pak pro mě odpoledne přijede," smál se. I on tvrdí, že není před vyhlášením výsledků nijak nervózní. „Tak nízká volební účast mě hodně překvapila a výsledek voleb bude kvůli ní hodně zkreslený, mohou tak zabodovat malé strany," řekl Poche. Sám vidí svoje šance uspět ze 4. místa kandidátky padesát na padesát.

TOMÁŠ ZDECHOVSKÝ (KDU-ČSL), manažer, publicista, Hradec Králové:
Víkend trávila trojka lidovecké kandidátky se svou rodinou. Má jí co splácet, poslední dva měsíce ho kvůli kampani skoro neviděla. „Najeli jsme 131 tisíc kilometrů… Byly to dlouhé prázdniny a ty teď musím vynahradit. Celý víkend trávím v klidu s mými nejbližšími. Ale oslavovat či zapíjet výsledek voleb, ať už dopadnou jakkoliv, nebudu. V šest ráno musím zase do práce," řekl Zdechovský. Ani on si nepřipouští žádnou nervozitu, všechna z něj v pátek spadla. Své šance na zvolení vidí stejně jako Poche 50 na 50. „Při tak malé účasti může rozhodnout pár hlasů," dodal.

Autor: Veronika Skřivanová, Redakce

26.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení