Léčebna dlouhodobě nemocných, škola nebo zázemí pro různé organizace a sdružení. Nápadů jak využít víc než stoletou budovu na Pospíšilově třídě měl kraj hned několik. Nakonec ale zvítězila některými kritizovaná myšlenka Evropského domu –  ten by měl v prostorách bývalého „hlucháku" začít fungovat od prvního ledna příštího roku.

Smlouvu o pronájmu ale musí nejprve stvrdit Ministerstvo pro místní rozvoj, které na kraj s nápadem Evropského domu samo přišlo. „Nyní každým dnem očekáváme reakci Ministerstva pro místní rozvoj na další postup. Nájemní smlouvu s ministerstvem prozatím uzavřenou nemáme," řekl radní pro investice Josef Dvořák. Dodal, že kraj je připraven si Evropský dům v „hlucháku" zřídit „na vlastní pěst" : „Pokud by ze strany ministerstva k dohodě nakonec nedošlo, jsme připraveni si prostor zasídlit sami tak, aby plnil v podstatě tu stejnou funkci."   (zum)

„Hluchák" bude volný koncem dubna, pak přijdou opravy

Hradec Králové - Zdravotnický holding, Centrum pro integraci osob se zdravotním postižením nebo krajská pedagogicko-psychologická poradna – všechny tyto organizace doteď sídlily v prostorách hradeckého Rudolfina (jak se bývalému „hlucháku" říkalo za první republiky) – zřejmě už příští rok je ale nahradí úředníci. „Zdravotnický holding kraje se přesune na třídu Československé armády. Centrum pro integraci osob se zdravotním postižením potom nově najdete v Věkoších a Poradnu v budově Na Okrouhlíku," uvedla již dříve kancelář hejtmana.

Evropský dům jako studna informaci?

Evropský dům má Hradečanům prý otevřít dveře do Evropy. Kromě informací o samotné Evropské unii tam například studenti zjistí, kam se v rámci Evropy vydat na stáž, podnikatelé zase, kde čerpat peníze na jejich podnikatelský záměr a zástupci organizací třeba podmínky získání grantu.

Než se ale na chodbách starobylé budovy „usadí Evropa", čeká ji částečná rekonstrukce: „V současné době je připraveno financování rekonstrukce nové části bývalého Ústavu hluchoněmých ve výši 15 mil. korun," potvrdil konečnou částku za opravy radní pro investice Josef Dvořák.

Bude třeba kompletně vyměnit okna, opravit vodovodní rozvody a sociální zařízení, vybudovat nová parkovací místa a celkově vzezření budovy uzpůsobit jednotnému vzhledu, kterému se Evropské domy těší.

Michaela Zumrová