VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fakulta v Hradci se staví. Cena? Půl miliardy korun

Hradec Králové - Kampus Univerzity Hradec Králové Na Soutoku se rozroste o novou budovu Přírodovědecké fakulty. Hotovo by mělo být v roce 2017. I s vybavením za objekt škola zaplatí 445 milionů korun.

13.2.2015
SDÍLEJ:

Univerzita Hradec Králové - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Zuzana Škvrnová

Tisícovka studentů a sto sedmdesát zaměstnanců Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové slaví. Na louce naproti královéhradecké fakultní nemocnici totiž začala stavba nové budovy této fakulty. Akademický rok by zde měli zahájit v září 2017.

„Stavební firma by měla s pracemi skončit v září 2016. Celá budova by měla být kompletně vybavena v průběhu roku 2017, a to dalšími samostatnými dodávkami uskutečněnými na základě zvláštních soutěží o mobiliář, audiovizuální techniku a laboratorní technologie," vysvětlil  Ondřej Tikovský, kancléř hradecké univerzity.

Doplnění stávajícího kampusu o novou budovu přijde univerzitu na 345 milionů korun, dalších sto bude stát výbava interiéru.

„Zahájení stavby Přírodovědecké fakulty je jedním z nejdůležitějších milníků vývoje univerzity. Novou budovou se podstatně rozroste univerzitní kampus, zalidní se novými studenty a pracovníky, kteří do ni přesídlí ze stávajících budov. Ty budeme moci buď prodat, nebo nabídnout dalším součástem univerzity, jež jsou nyní v nájmu. A samotný fakt, že do Hradce Králové přichází na výstavbu univerzitní budovy bezmála půl miliardy korun, je důležitým signálem svědčícím o perspektivách univerzity," vyzdvihuje význam nového objektu rektor UHK Josef Hynek.

Park i Akademické náměstí dotvoří obraz kampusu

Autorem koncepce královéhradeckého univerzitního areálu „Na Soutoku" je firma S-projekt Zlín, která jej vytvořila v 1. polovině 90. let 20. století.

„Budova Přírodovědecké fakulty vychází z původní myšlenky architekta Ivana Bergmanna. Objekt architektonicky navazuje na již existující sousední budovy, výrazněji se však od nich bude odlišovat pojetím interiéru i jejich výtvarným řešením, které se například barvou či designem mobiliáře bude hlásit k identitě značky fakulty," dodal kancléř Ondřej Tikovský.

Speciální místnosti

Oproti obvyklým vysokoškolským budovám najdou studenti uvnitř mimo poslucháren a kabinetů také účelové prostory pro vědeckou práci a výzkumnou činnost. Konkrétně budou zaměstnanci i studenti moci pracovat v moderních laboratořích.

Chybět nebudou ani sklady chemikálií, které například v případě katedry biologie budou uspořádány v takzvané hygienické smyčce zabraňující kontaminaci okolního prostředí látkami používanými při experimentech.

Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové studuje přibližně 700 studentů. Novinkou ve studijní nabídce letošního roku je obor Toxikologie a analýza škodlivin.

Místo pro odpočinek

V kampusu UHK Na Soutoku nyní najdete dvě budovy sloužící Pedagogické fakultě a Fakultě informatiky a managementu, které byly postupně otevřeny v roce 1997 a 2008. Přírodovědecká fakulta tak doplní stávající budovy, čímž vznikne malé náměstí postupně budovaného univerzitního městečka.

„Toto prostranství je v architektonických plánech nazýváno jako Akademické náměstí a mělo by díky odpočinkové ploše a velké fontáně vytvořit jedno z přirozených míst setkávání, pohybu a odpočinku mladých lidí soustřeďujících se v univerzitním areálu. Připočteme-li k proměnám ještě studentský park, který otevřeme v další části areálu již letos, je zřejmé, že parter kampusu získá mnohem přívětivější tvář," zakončil Tikovský.

Autor: Jan Pruška

13.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě odvolil lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení