„No, nebylo to dost příjemné a úplně mi to hrklo slzy do očí, ale Tadeas je asi větší hrdina,“ doplnil se slzami v očích svého kolegu Ondřej a s útrpným pohledem koukl do zpětného zrcátka, kde zahlédl další pracovníky, které ještě test čekal. V úterý do útrob bývalého vojenského zařízení zamířilo 250 z celkově 2300 Poláků, kteří dojíždějí do kvasinského závodu. Testování pracovníků bude probíhat až do konce května. A to dle přesně stanoveného harmonogramu, který Škoda Auto vyjednala s polskou administrativou.

Polští pendleři totiž zatím do Kvasin nemohli kvůli uzavření hranic jezdit. „Jelikož jsme již spustili výrobu, tak je potřeba každý pracovník. A z Polska k nám jezdí zhruba 2300 lidí. I proto jsme se rozhodli uspořádat tuto akci, kdy jednorázově dokážeme otestovat velké množství zaměstnanců,“ informoval vedoucí personalistiky Škoda Auto Jiří Bartoň a dodal, že dohoda s polskou stranou počítá s tím, že žádný z testovaných pracovníků „nevstoupí“, kromě nutné hygienické zastávky, na české území.

„Při testu, který zabere pár vteřin, nevystoupí nikdo z auta. Otestované vzorky putují rovnou do laboratoře náchodské nemocnice, kde budou do dvou dní vyhodnoceny. Pro potvrzení negativního výsledku si následně dojedou na hraniční přechod v Náchodě. Pokud bude jejich test pozitivní, zůstanou doma v Polsku v karanténě. Platnost testu je třicet dní.“ K testovacímu stanu tak v autě, kde mohou být kvůli případnému trasování jen dva lidé, přijel i Matěj z padesát kilometrů vzdáleného polského Szcytneho.

„Jel jsem sem půl druhé hodiny a ve frontě čekal půl hodiny. A testování jsem čekal horší, ale znovu bych to absolvovat nemusel,“ nechal se slyšet Matěj a poděkoval i za milé chování odběrových sester. Jeho poděkování tak směřovalo i k Janě Morávkové. I ona si pochvalovala spolupráci s „pacienty“, hlavně pak z řad něžného pohlaví. „Všichni jsou stateční, ale ženy jsou přeci jen o něco statečnější. Nicméně, já sama bych to podstupovat nechtěla,“ uvedla zdravotní sestřička a do uzavíratelné zkumavky vložila další testovací tyčinku.

První den testování si nenechal ujít ani hejtman Jiří Štěpán. Podle něj je tato akce důležitá nejenom z pohledu zaměstnanosti, ale i s ohledem na současné jednání s polskou stranou o otevření dalších hraničních přechodů. „Tato jednání nyní probíhají a snad se obě strany brzy domluví. Pro nás je tato akce signálem, že se již opatření uvolňují. Pro automobilku jsou totiž polští pracovníci nepostradatelní. A tato akce také dává signál veřejnosti, že jsou polští pracovníci testováni a mohou se zde volně pohybovat.“ Kdyby nutnost testování pendlerů trvala, počítá Škoda Auto po 30 dnech s opakováním. „Doufáme však, že druhá vlna testování už nebude potřeba a svět se vrátí do normálu," dodal Jiří Bartoň.

ANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU

Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastněte se také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz (url: https://www.surveymonkey.com/r/Cesivpohybu).