V sobotu 11. listopadu zemřel Karel Schwarzenberg, v mnoha ohledech výjimečná osobnost, na kterou se jen tak nezapomíná. Potvrzuje to v rozhovoru i František Kinský, majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, kterého mnozí znají především z televizních obrazovek jako průvodce pořadem Modrá krev. V něm dal nahlédnout i do historie a současnosti rodu Schwarzenbergů.

Jaké bylo vaše poslední setkání?

S Karlem Schwarzenbergem jsme se osobně naposledy viděli v červnu tohoto roku. Společně s Constantinem Kinským jsme byli pozváni na večeři ke Karlovi domů do Dřevíče.

V roce 2007 navštívil Karel Schwarzenberg Potštejn:

MINISTR ZAHRANIČÍ KAREL SCHWARZENBERG a bratr Václava Antonína Dobrzenského Harry při vzpomínkové mši v Potštejně. Harryho doprovázeli manželka Giada a syn Antony.
Setkání šlechty v Potštejně

Jak na Karla Schwarzenberga budete vzpomínat, jaký byl člověk, vybavíte si nějakou nejsilnější vzpomínku na něj?

Karel Schwarzenberg byl člověk nesmírně laskavý a ohleduplný, noblesní vzdělaný muž se skvělou rodinnou výchovou, sečtělý a vysoce kultivovaný.

Měl jsem velmi rád jeho osobitou češtinu. Do jeho jazyka stále pronikala slova z dob 1. republiky, která se vyznačovala častým užíváním drobných a milých archaismů, ačkoli Karel byl člověk, který ve svých myšlenkách i činech dovedl hledět daleko do budoucnosti. Svým smýšlením byl Evropan a jako politik byl vysoce respektovaným reprezentantem našeho státu. Život si uměl užívat po všech stránkách.

Co podle vás s odchodem Karla Schwarzenberga ztrácíme?

Ztrácíme velmi významnou a i ve světě uznávanou osobnost, člověka, který ze svých postojů a názorů nikdy neuhnul. Domnívám se, že jiného podobně respektovaného politika evropského formátu v současnosti nemáme. Já osobně ztrácím celoživotního přítele, který mi vždy a za všech okolností uměl dobře poradit. 

Lidé v Orlíku nad Vltavou považují Karla Schwarzenberga, který v sobotu zemřel ve Vídni, za Jihočecha. Ač se narodil v Praze, vyrůstal právě na zámcích v Orlíku a také v deset kilometrů vzdálených Čimelicích. Na obecním úřadu v Orlíku vyvěsili smuteční vlajku, u zámku lidé zapalují svíčky:

Zdroj: Deník/ Edwin Otta

Karel Schwarzenberg (10. prosince 1937 Praha – 11. listopadu 2023 Vídeň), dle rodové tradice Karel VII. ze Schwarzenbergu, celým jménem Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu, byl český politik, čestný předseda TOP 09, poslanec a senátor, ministr zahraničí, místopředseda Nečasovy vlády, kancléř prezidenta Václava Havla a kandidát TOP 09 v prezidentské volbě v roce 2013. 

Byl příslušník české větve rodu Schwarzenbergů. Jeho dědičný šlechtický titul (v zemích, kde nebylo jejich užívání zákonem zrušeno či zakázáno) byl „kníže ze Schwarzenbergu, vévoda krumlovský, hrabě ze Sulzu a lankrabě klettgavský“. Byl též rytířem rakouského Řádu zlatého rouna. /Zdroj: cs.wikipedia.org/

Přečtěte si také:

František Kinský.
Myslel jsem, že stavař nikdy nebudu, říká průvodce Modrou krví František Kinský