VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havránková nakonec pozemek pro D11 prodala. Jiní se ale soudí dál

Hradec Králové - Zatímco známý spor farmářky Ludmily Havránkové nakonec po 16 letech skončil dohodou, soud Lubomíra Bažanta o parcelu pod již hotovou dálnici trvá doposud.

20.2.2015
SDÍLEJ:

Stavební práce na dálnici D11 u královéhradeckých Kuklen.Foto: Deník/ Michal Fanta

Není jen Ludmila Havránková. Už deset let se táhne spor mezi Ředitelstvím silnic  a dálnic (ŘSD) a majitelem jednoho z jiných pozemků pod již postavenou dálnicí D11 Lubomírem Bažantem. Důvodem pochopitelně není nic jiného než peníze, které Bažant a jeho sestra od ŘSD za parcelu při vyvlastnění dostali.

Příští pátek by krajský soud měl vynést konečný verdikt. Včera ukončil dokazování, strany své závěrečné návrhy mají doručit do úterý. Řekl to soudce Jan Fifka.

Bažant u soudu prohlásil, že pozemky byly územním rozhodnutím změněné na stavební parcelu a o čtyři roky později jim byly vyvlastněny jako orná půda. „Když mi někdo násilím sebere pozemky po mých předcích a o 400 metrů dál někdo jiný dostane 1100 korun za metr čtvereční, a já dostanu osm, respektive 38 korun, tak je někde zřejmě nějaká vada," řekl Bažant.

Zrušit vyvlastnění!

Vyvlastněním pozemků, které Bažant vlastnil se sestrou Leonou Šimůnkovou, tak podle něj byla porušena jeho lidská práva daná Ústavou.

A požaduje u soudu zrušení vyvlastnění těchto zhruba 3500 metrů čtverečních. Ty leží nedaleko Praskačky mezi Hradcem a Libišany. Chce rovněž, aby ŘSD zaplatilo náklady na proces.

Bažant se cítí poškozen rovněž tím, že mu bylo znemožněno pozemek prodat firmě, jež dálnici stavěla. „V důsledku jednání ŘSD nám byl tento obchod znemožněn," dodal.

Hradecký soud zamítl žalobu už v září 2012, Bažant se však odvolal k vrchnímu soudu, který případ vrátil do Hradce Králové s tím, že žalobci mají doplnit žalobu.

Arogance úředníků

Stát Bažantovi původně nabídl odkup pozemků pro sjezd z dálnice u Praskačky za 63 korun za metr čtvereční, on však chtěl jednat o zhruba 250 korunách. Bažanta pak k podání žaloby vedlo podle jeho slov především arogantní jednání státu.

„Také chci po dálnici jezdit, ale nabídnutou cenu jsem nechtěl respektovat. Navrhl jsem, že o ní budu jednat. Oni to však odmítli a řekli, že mi dají peníze podle tabulkové hodnoty vyvlastněného pozemku. To jsem nehodlal akceptovat, ale od té doby se mnou nikdo nejednal. Poté následovalo vyvlastnění," uvedl už dříve Bažant.

Arogance stáních úředníků ostatně před 16 lety stála i za vzdorem farmářky Havránkové ze sousedních Plačic.

Bažantovi se navíc nelíbí, že stát vyvlastnil pouze pozemky pod sjezdem z dálnice a jemu zbyly dvě malé parcely v těsném sousedství autostrády, které není podle něj možné využívat. ŘSD od počátku argumentovalo, nemohlo uzavřít dohodu za cenu vyšší, než jaká byla v dané době stanovená, a postupovalo podle zákona.

Rozhodnutí o vyvlastnění vydala radnice v Lázních Bohdaneč, v roce 2005 rozhodnutí nabylo právní moci poté, co Krajský úřad Pardubického kraje zamítl Bažantovu stížnost. Pak začal soud.

Bude se opět vyvlastňovat
Hradec Králové - Lubomír Bažant není jediný, s kým se státní ŘSD handrkovalo o peníze za pozemky. Už v roce 2012 soud rozhodl, že stát musí doplatit dvěma majitelkám jiných vyvlastněných pozemků u Stěžer poblíž Hradce skoro dva miliony korun. Původně dostaly každá ze sester 144 tisíc. S částkou však nesouhlasily a ve sporu s ŘSD uspěly.
Nespokojených vlastníků pozemků bylo více, stát jim tehdy za parcely pro dálnici nabízel třeba jen 50 korun za metr. Podle soudu jsou ale finanční nároky po třech letech od vyvlastnění promlčeny.
Ani Bažantův, ani žádný jiný soudní spor už ale nebrání dostavbě dvou zbývajících kilometrů D11 do Hradce. „Slibně se po letošním navýšení výkupních cen vyvíjejí i výkupy pozemků  na další trase do Jaroměře, stejně jako na R35 z Opatovic na Vysoké Mýto," uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Přesto už i zde padlo několik návrhů na vyvlastnění.

Autor: Redakce, Kamil Dubský

20.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení