VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Houbaři, nachystejte košíky a nožíky

Orlickoústecko – Poslední týden toho v lesích k vidění, alespoň co se týká hub, príliš nebylo. Optimismus po vyvedeném, i když výrazně pozdním jaru ovšem houbaře opouštět nemusí. Podle odborníků na slovo vzatých, mykologů Libora Tmeje a Martina Mičky, je další letní vlna pouze otázkou času.

20.7.2013
SDÍLEJ:

Houbaření. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Prijďte do poradny!

„Houby rostly poměrně pěkně ješte před čtrnácti dny, teď je takové mezidobí, já bych to přirovnal k takové malé době ledové. Jakmile zaprší, tak záleží, jak rychle podhoubí zregeneruje, od rozhodujícího dešte to bývá tak čtrnáct dnů," říká znalec hub z Brandýsa nad Orlicí Libor Tmej, jenž zároveň působí v mykologické poradně v choceňském zámku. Houbaři ji mohou navštívit každé pondělí od 16 do 18 hodin a podle slov mykologa by i měli. „Určite se na nás
obraťte, vždyť otrav kvůli záměně druhů letos není zrovna málo. Navíc návštěva stojí za to i z jiného důvodu, od května máme k dispozici výstavku právě rostoucích hub, letos bylo k vidění už přes osmdesát druhů!" zmiňuje.

Kapitální úlovky

Mykologové více než obvyklé jedlé houby vyhledávají vzácné druhy, o nichž nemá běžný návštěvník lesa „ani páru". Pro českotrebovského milovníka hub Martina Mičku bylo především jaro časem kapitálních úlovků. „Mezi ty letošní řadím například krasočíšku žlutou, což je vzácná houba. Viděl jsem ji poprvé v životě, v Pardubickém kraji je jenom do pěti lokalit," chlubí se vzácným nálezem a hned přidává další: „Před čtrnácti dny se mi podařilo v Křivolíku najít houbu s názvem baňka velkokališná, tu jsem viděl také poprvé v životě, v Pardubickém kraji jde zřejmě o prvonález."
Českotřebovák Martin Mička také zmiňuje některé druhy, s nimiž se dříve mykologové v Česku nesetkávali. Podle jeho slov se za poslední desítky let druhové složení přeci jen obohacuje. „Hranice výskytu teplomilných hub se neustále posouvá. Postupně se sem houby dostávají, některé dokonce ze zámoří. Za  posledních čtyřicet let se poměrne hodně vyskytuje například květnatec Archerův, původem z Austrálie.
A nejsou nové invazivní druhy spíš na škodu původnímu ekosystému, jako je tomu v případě rostlin? „Já osobně invazivní druhy vítám a myslím, že většina mých kolegů také. Nevytlačují totiž původní druhy jako rostliny," uklidňuje Martin Mička.

Pozor na otravy

Nejčastějším omylem je podle mykologů Libora Tmeje a Martina Mičky záměna jedlé růžovky za jedovaté „dvojníky", zejména muchomůrku tygrovanou. Vyskytují se rovněž otravy vláknicí začervenalou. Záměna žampionu zápašného za jedlé druhy je méně nebezpečná a většinou končí střevními potížemi. Otravu může způsobit také příliš dlouhé uskladnění jedlých hub nebo jejich špatné usušení. V případě pozření jedovaté houby je důležité co nejrychleji vyvolat zvracení a vyhledat lékařskou pomoc.
Jan Pokorný 

Autor: Redakce

20.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení