Stejná integrační střediska by měla být postupně vybudována i v dalších krajích a na policejním prezídiu. Policejní prezident Martin Červíček včera novinářům řekl, že celý systém by měl být funkční nejpozději od září příštího roku.
Denně přijmou asi 300 telefonátů
Vybudování královéhradeckého pracoviště stálo podle policejní mluvčí Ivy Kormošové 32 milionů korun, 85 procent šlo z evropských peněz.
V místnosti vybavené moderní technikou, která je v provozu už od úterý, může pracovat až osm operačních důstojníků, podle jejich odhadu sem denně směřuje kolem 300 telefonátů. Středisko je několikrát zálohované.
„Máme tady ještě jednu podobně vybavenou místnost, kterou bychom použili v případě krizové situace, například při povodních nebo třeba při fotbale," řekl včera ředitel královéhradecké krajské policie Jan Švejdar. Dodal, že sloučení dosavadních pracovišť přineslo policistům zlepšení komunikace i významné úspory.
Královéhradecké pracoviště je prvním svého druhu v Česku. „Měli jsme k dispozici volné prostory a dokázali jsme nejrychleji zvládnout stavební připravenost," vysvětlil Jan Švejdar důvod, proč prvenství získalo právě zdejší policejní ředitelství.
Připustil však, že sám byl k projektu zpočátku skeptický. „Byli jsme první, a to s sebou nese problémy," poznamenal.
Projekt IOS
„Důvodem vzniku projektu je potřeba včasné a efektivní reakce na zvyšující se hrozby či následky přírodních a technologických rizik, které lze eliminovat či řešit prostřednictvím zajištění vysoké úrovně akceschopnosti a efektivity operačního řízení Policie ČR v rámci IZS. Jedná se zejména o potřebu včasného zásahu na místě mimořádné události."
Zdroj: Policie ČR
Lepší lokalizace a rychlejší reakce
Budoucí soustava všech 15 nových integrovaných operačních středisek nahradí 81 nynějších policejních pracovišť, a mimo jiné přinese velké snížení nákladů. „Zajistí také lepší lokalizaci událostí i možnost rychlejší reakce policie a zlepší koordinaci jednotlivých složek integrovaného záchranného systému," řekl včera policejní prezident Martin Červíček.
Podle něj se činnost nových středisek projeví například ve zkrácení dojezdových časů. Náklady na vybudování celého systému odhadl přibližně na 407 milionů korun, část peněz podle něj policie získá z evropských fondů.
Červíček zdůraznil, že střediska budou vybavena nejmodernější technologií, kterou policie bude využívat i při koordinaci činnosti s ostatními složkami integrovaného záchranného systému.
Hejtman Lubomír Franc včera uvedl, že by bylo dobré, kdyby se k modernímu systému co nejdříve připojili hasiči a záchranáři. Novému středisku popřál úspěchy v práci. „A lidem bych přál, aby jeho pomoc potřebovali co nejméně," podotkl hejtman.