Mezi nejstarší česká města patří zejména Hradec Králové.

Vyplývá to z demografické ročenky měst, kterou zveřejnil Český statistický úřad.

Česká společnost postupně stárne a osob nad 65 let přibývá. Lidé díky změně životního stylu a moderní medicíně žijí déle. Rodí se ale také méně dětí. Stárnutí je rychlejší právě ve městech. V některých krajských metropolích se za poslední desetiletí průměrný věk zvýšil i o více než dva roky.

Před deseti lety byla nejstarším městem v zemi Praha. V roce 2003 jejímu průměrnému obyvateli bylo 41,6 roku, loni 41,9 roku. Metropoli tak předehnalo sedm krajských měst a osmé se s ní srovnalo.  Přes 43 let je v průměru i lidem v Hradci Králové.

To, že Hradec patří svými obyvateli mezi nejstarší česká města, dokládá i jiné srovnání. V Hradci Králové připadá na stovku chlapců a děvčat do 14 let více než 150 lidí nad 65 let, což je primát mezi všemi českými krajskými městy. Naopak v Pardubicích je na stovku dětí víc než 140 seniorů.

„Za rychlejším stárnutím ve velkých městech může být i to, že je mnozí mladší lidé kvůli rodině opouštějí. Své děti prý raději vychovávají v menších městech," okomentovali čerstvé údaje statistici. Senioři zas mívají ve větších městech lepší nabídku služeb a i zdravotní péče.