Podle krajského radního pro ekonomiku Josefa Táborského na tom měly zásluhu především vyšší daňové příjmy, ale také nižší čerpání výdajů. Například na projekt modernizace a dostavby Oblastní nemocnice Náchod se kvůli časovému skluzu čerpalo z úvěru jen 19,4 milionu
z plánovaných 50 milionů.

Kraji se navíc opět podařilo snížit zadluženost. Ještě v roce 2008 činila přes tři miliardy korun, loni celkový objem nesplacených úvěrů klesl na 794 milionů.

„V tomto ohledu je Královéhradecký kraj druhý nejlepší v rámci České republiky, hned za krajem Plzeňským," upozornil Michal Friček z tiskového odboru kraje.

Rozpočet na rok 2014 byl přitom schválen jako schodkový, očekávaný schodek měl činit  839,9 milionu korun.

„Hospodaření skončilo v loňském roce přebytkem, a přesto se nám podařilo zrealizovat celou řadu velkých investic," řekl hejtman Lubomír Franc. Za všechny vyjmenoval spolufinancování projektů na rekonstrukce silnic a mostů za téměř 400 milionů korun či výstavbu Center odborného vzdělávání a rekonstrukce školních budov za více než 90 milionů. Kraj investoval do nemocničních areálů,  od čehož si slibuje výrazné energetické úspory, prostředky plynuly také na průmyslové  zóny ve Vrchlabí a v Kvasinách.

Celkově byla kapitola investic třetí nejobjemnější. Více peněz šlo jen na dopravu. Nejnákladnější tak byla úhrada prokazatelných ztrát dopravců, oprava a údržba silniční sítě, ale i školství.

Letos by kraj měl kvůli chystané přestavbě náchodské nemocnice hospodařit se schodkem 138 milionů.