Ceny v Moravskoslezském kraji, zejména v příhraničních oblastech, jsou ovlivněny cenami v Polsku, odkud k nám proudí nemalé množství jahod. Na Ostravsku, Hlučínsku i jinde vyjde kilogram od přibližně 70 do 80 korun. V nabídce jsou jahody z Polska, ale také z Řecka a Česka.

Stále oblíbenější je u nás i samosběr na místních farmách. Výrazně ušetřit se na něm dalo především při zahájení sezony, v současné době je cena většinou podobná nebo o něco málo vyšší než na stáncích, tedy kolem 80 korun za kilo. Je zde ale záruka absolutní čerstvosti plodů sklizených přímo z pole.

Vyrážíme do Polska

A jak to vypadá v sousedním Polsku? Deník mapoval situaci na tržnici Chałupki- Zabełków nedaleko Šilheřovic a Hatě. Ušetřit se dalo při nákupu většího množství.

Za čtyři kilogramy zájemce zaplatil celkovou 250 korun, za dva kilogramy 130 korun. Kilogram vyšel na 70 korun. Jahody se daly koupit volné i v košíku s dvacetikorunovou zálohou. U všech stánků, nejen s jahodami, byly jako první velkými číslicemi uvedeny ceny v českých korunách.

O něco levnější

Při srovnání se ukázalo, že jahody v Polsku jsou o něco málo levnější než u nás. „Není to velký rozdíl, ale zdá se mi, že jsou čerstvější. Jezdíme tu rádi. Na tržnici mají velký výběr všeho možného na jednom místě. To u nás není. Vzali jsme i třešně. Kilo za 70 korun, u nás jsem je viděla o dost dražší. Koupili jsme i zeleninu, uzeniny a další věci. Manžel si vybral košili. Když už jsme tady…,“ uvedla žena z Ostravy nakládající věci do auta na provizorním parkovišti na louce. Parkovné bez časového omezení vyšlo na 20 korun.

Mezi automobily z více než 90 procent převládala auta s českými registračními značkami.