Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak poznat Roma? Ředitelé to nevědí, rodiče měli jasno hned

Východní Čechy – Přes velký nesouhlas ředitelů bývalých zvláštních, dnes speciálních škol se naprostá většina z nich nakonec podvolila nařízení školní inspekce spočítat romské žáky.

12.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Učinilo tak 94 procent škol. Do zbylých se inspektoři rozjeli romské děti spočítat sami, výsledky by měly být známy v prosinci. Předpokládá se, že romských dětí bude zhruba třetina. Důvodem sčítání je otázka financování speciálních škol  a především pak plnění opatření, kterými Česko reaguje na rozsudek Evropského soudu pro lidská práva z roku 2007, podle nějž bylo 18 romských žáků neoprávněně odsunuto na zvláštní školu.

Třeba ředitel Speciální základní školy v Hradci Králové Pavel Svoboda dokonce napsal kvůli svému nesouhlasu se sčítáním rozhořčený dopis na ministerstvo školství. Poukazuje, že kritéria pro určení romské etnicity byla zcela laická (barva očí či pleti), většina takových dětí přitom má oficiálně českou národnost nebo se narodila smíšeným (česko-romským) párům.

Definice podle ministra
O tom, kdo je Rom, měli ředitelé speciálních škol rozhodovat na základě definice ministerstva práce, kterou schválil i ombudsman. Podle ní se za romského žáka považuje člověk, který se za něj sám považuje, anebo je za takového považován významnou částí svého okolí. Takovou definici ředitelé zpochybňují už z toho důvodu, že velká část dětí je ze smíšených manželství.

„Je pro mne osobně naprosto nepřijatelné jakýmsi laickým způsobem určovat národnost žáků a převzít nad tímto verdiktem nařízenou osobní odpovědnost. A to vše ještě v dnešní, jak jistě uznáte, rozjitřené a nadmíru citlivé atmosféře. Jde o to, že mezi mými žáky samozřejmě romské děti jsou, ale všechny uvádějí národnost českou. A já jim mám dát nálepku romského dítěte? A kdo ze mne poté sejme vinu, až někdo vzápětí tento akt zažaluje?" napsal Svoboda v dopise.

Mnozí ředitelé také kritizují podvolování se českých úředníků kritice ze strany EU a různých mezinárodních organizací, že je u nás vysoký podíl Romů na speciálních školách, původně určených jen lehce mentálně postiženým. Ministerstvo už v roce 2011 přijalo nové vyhlášky, a počet romských žáků na těchto školách zvolna klesá.

Jenže to má druhou stranu mince. Třeba nedávnou vzpouru rodičů čtyř prvňáčků v Luži na Chrudimsku, kterým se nelíbilo, že v jejich třídě je polovina Romů, zatímco v sousední jen jeden. Báli se o úroveň výuky, která se bude muset přizpůsobit slabším žákům. Na reorganizaci tříd ale ředitel nepřistoupil a rodiče tak své děti začali vozit do školy v sedm kilometrů vzdálené Skutči.

„Na ředitelem svolané   schůzce rodičů se vše pohádalo, naše bílá polovina byla označena za rasisty a nic se nevyřešilo. Ve Skutči jsme ale spokojení, tam je romské dítě jen jedno," uvedl včera jeden z otců Petr Vostřel.

Autor: Kamil Dubský

12.10.2013
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Ilustrační foto.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Nahodil Náchod konečně motory?

Náchodsko - Až v pátém kole se dočkali premiérového vítězství v letošním ročníku Krajské ligy mužů hokejisté Náchoda. O překvapení se pak postaral Hronov, který zvítězil na horkém ledě Nové Paky. Bez vstřeleného gólu a bez bodů se naopak vraceli z Třebechovic hokejisté Jaroměře.

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Náchod - Náchodskou Kamenici, která je označená jako pěší zóna, plní stále více automobilů. Vedení města proto rozhodlo o opětovném nainstalování výsuvného sloupku v místě výjezdu z ulice Kamenice do okružní křižovatky u Itálie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení