VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se sčítají prezidentské hlasy? Ručně, počítač je přítěží

Královéhradecko – Při pátku to všechno propuká. Historicky první přímá volba prezidenta. Volební místnosti se otevřou ve dvě hodiny odpoledne, lidé si mohou vybrat z devíti kandidátů.

11.1.2013
SDÍLEJ:

Volby na Královéhradecku.Foto: Deník/ Ondřej Littera

Ve čtvrtek se tiskly voličské seznamy, v pátek si je převezmou zapisovatelé a spolu s dalšími členy komise nastoupí hodinu až dvě před začátkem voleb a připraví volební místnosti tak, aby to voliči měli co nejsnadnější.

Hradecko: Vše musí sedět, kvůli kontrole

„Budeme lepit šipky, informační cedule, je potřeba správně umístit všechny důležité věci jako je státní znak, plenty, papírové pytle, dát samolepky na urny a spoustu dalších věcí. Do kterékoliv místnosti totiž mohou dorazit zahraniční pozorovatelé, kteří kontrolují, jestli je všechno v pořádku," řekla Magdaléna Vlčková, zapisovatelka volební komise v Hradci Králové.

Trutnovsko: Ruční sčítání je výhodnější

Technickým zajištěním se přímá volba prezidenta nijak neliší od voleb parlamentních či komunálních. „Počty okrsků zůstávají, stejně tak místa i vybavení. Jediný rozdíl vidím v tom, že u větších okrsků je možné do komisí dosadit o jednoho člověka méně," říká žacléřský starosta Miroslav Vlasák. Obdobně to vidí i Luboš Rathouský, vedoucí odboru Městského úřadu Trutnov. "Postup je zaběhlý a ani tentokrát z něho nevybočíme. V podstatě jedinou významnější změnou je, že jsme se rozhodli nepoužít výpočetní techniku. Myslíme si, že v tomhle případě bude ruční sčítání výhodnější. A ve druhém kole, kdy se vybírá jen ze dvou jmen, obzvlášť."

Náchod: Komplikace neočekáváme

V pátek ve 14 hodin se v Náchodě otevírá pětadvacet volebních místností. „Neočekáváme žádné komplikace v průběhu konání prezidentských voleb, jejich příprava probíhá standardním způsobem, jako  například u komunálních nebo krajských voleb. Ani umístění volebních místností se nemění," říká mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. Zatímco o krajské volby příliš velký zájem nebyl, je otázkou, kolik voličů přitáhnou ty prezidentské. „Myslím si, že je úplně jedno, koho lidé nakonec zvolí. Raději politiku ani moc nesleduji, abych se nemusela rozčilovat," míní Michaela Hofmanová z Náchoda.

Rychnovsko: První výsledky budou brzy

„Do jednotlivých volebních místností, kterých je na území města dvanáct, dodáváme seznamy voličů a také elektroniku, protože výsledky se ukládají na nosiče dat," uvedla Bohumila Týfová z oddělení správy vnitřních věcí s tím, že ve spolupráci se statistiky již proběhly dvě celostátní zkoušky, které prověřily funkčnost systému na zpracování výsledků voleb.

V Rychnově má samotnou přípravu volebních místností  na starosti úřad tajemníka. „Na našem odboru ale budou čekat pracovníci Českého statistického úřadu, kteří budou výsledky z jednotlivých místností sčítat a výsledky odesílat do ústředí v Praze," vysvětlila Alena Židová, vedoucí odboru správních činností v Rychnově nad Kněžnou.

Sama očekává, že úplné výsledky by měly být známy poměrně brzy, protože sčítání hlasů je jednodušší než třeba ve volbách krajských. Ovšem za předpokladu, že se nestane nic neočekávaného.

V prostorách odboru prý není co připravovat, ale do samotných volebních místností nelze většinou zasahovat dříve než v pátek, protože slouží svému běžnému provozu. V Rychnově je jich celkem čtrnáct.

Jičínsko: Prezidenta 
budou volit i vězni

Prezidentských voleb se tentokrát zúčastní i odsouzení z Věznice Valdice. V káznici je jich v současné době 1092. Volební lístky obdrželi všichni oprávnění voliči (neoprávněnými voliči jsou cizinci). S volební urnou zamíří do vězení volební komise z obce. Doživotně odsouzené navštíví v celách, ostatní odevzdají své hlasy pro prezidenta ve volební místnosti.

Autor: Redakce

11.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení