Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K Braunovu Betlému chtějí přivést více lidí

Kuks – Okolí Braunova Betléma u Kuksu se má už brzy dočkat výrazných změn. Obce společně s neziskovými organizacemi a zástupci Hospitalu Kuks připravují dokumentaci, která by monumentální sochařské dílo pohodlněji zpřístupnila veřejnosti.

15.11.2016
SDÍLEJ:

Braunův betlém v Kuksu.Foto: DENÍK/Jaroslav Pich

Sochy zkoumá univerzita
Opravy Braunových soch v přírodním plenéru v okolí Kuksu a Hřibojed probíhají bez ohledu na připravovaný turistický projekt. Zatím však památkáři podnikají především stabilizační práce, které zabraňují dalšímu chátrání unikátních soch. „Na větší opravy zatím nejsou peníze. Narážíme na nedostatek pracovníků i financí," řekl Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy. Na sochách hlavně záchranné práce. „Spolupracujeme s pardubickou univerzitou, která se stará o sochy a navrhla nějaké postupy. Pravidelně je například specialisté očišťují od lišejníku. Dosavadní znalosti se u sochy v přírodní skále zatím ukázaly jako nevyhovující. Otázku ošetřování proto dál řešíme," potvrdil i kastelán hospitalu Libor Švec.

„Zaměřujeme se hlavně na infrastrukturu okolo Braunových soch," řekl Martin Puš, ředitel společnosti Revitalizace Kuks, která se na tvorbě plánů podílí.   V připravovaném projektu se přitom vůbec nemluví o samotných sochách. To je však záměrem.

„Oprava soch a betléma jako takového je věc památkářů a do toho my nebudeme vůbec zasahovat. S památkáři jednáme také, ale my se nyní chceme zaměřit na vybudování turistické infrastruktury. Vzniknout by mělo nové zázemí, parkoviště, informační centrum, občerstvení. Chtěli bychom ale i zlepšit cesty, zvýraznit poznávací okruhy a v neposlední řadě nakoupit inventář jako lavičky a koše," popsal ředitel Martin Puš z Revitalizace Kuks.

Mezi partnery projektu jsou zástupci okolních obcí, Dvora Králové nad Labem, ale i dalších institucí, například národního památkového ústavu. „Každou aktivitu, která udělá kulturnější prostředí pro místní památky, vítáme. Je to jenom dobře pro celé prostředí. Zájem nás všech je jasný, chceme zachovat památky, přírodu a prostředí také pro budoucí generace," řekl například starosta Hřibojed Miloš Dohnálek.

„Chceme pomoci turistům v lepší orientaci. Studie vyřeší kompletní areál, který se rozkládá na rozlehlém katastru více obcí. Představujeme si, že její součástí budou všechny věci – od parkování až po zeleň," přibližuje také kastelán Hospitalu Kuks Libor Švec.

Všem zapojeným organizacím jde především o zatraktivnění celého místa. Chtějí také navázat na opravy Hospitalu Kuks. „Tak jako se zvýšil návštěvnický komfort v Hospitalu, chtěli bychom ho zvýšit také v okolí Braunova Betléma. Evidujeme totiž značný nárůst zájemců o jeho prohlídku," myslí si Martin Puš. „Ještě lepší zpřístupnění tohoto místa je další logický krok po opravě hospitalu. Zajímavostí je, že vůbec prvním krokem byla digitalizace celého území, při kterém se zjistilo, že například některé sochy stojí na jiném území, než se dosud myslelo," usmívá se Puš.

Finanční prostředky na zrealizování celého záměru budou členové projektového týmu teprve shánět. „Předpokládám, že se cena za realizaci bude pohybovat v desítkách milionů korun. Určitě to nebude takový rozsah jako při opravě hospitalu. Ale podobně jako termín realizace, nedá se zatím odhadnout ani její cena," přiznává Martin Puš, ředitel Revitalizace Kuks.

Autor: Jaroslav Pich

15.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení