Elektronická samoobsluha

Felix, který je hlavním architektem českého e-governmentu, řekl, že namísto fyzické návštěvy úřadů budou  lidé využívat takzvanou elektronickou samoobsluhu. Podle Felixe je to pro příští pětileté období cílem zavádění digitální veřejné správy.

Ministerstvo chystá i další projekty. „Máme ambici realizovat například zavedení elektronické identity a s ní související elektronické podání," řekl v pondělí náměstek ministra vnitra pro řízení sekce pro informační a komunikační technologie Jaroslav Strouhal.

Základní registry
Základní registry, k nimž jsou od července 2012 připojeny mimo jiné zdravotní pojišťovny, kraje či statutární města, provedly už téměř 576 milionů transakcí. Ke konci března bylo k registrům připojeno na 2800 úřadů a institucí. Na konferenci ISSS v Hradci Králové to včera řekl mluvčí Správy základních registrů Marek Hejduk. Na konferenci také zaznělo, že dalšímu rozšíření využívání registrů vadí některé zákony a úřední postupy. Základní registry jsou čtyři – registr obyvatel, registr osob shromažďující data o právnických osobách, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností.   (čtk)

Za další důležitý cíl pro příští období považuje Felix, který je spoluautorem většiny zákonů týkajících se e-governmentu a digitálních dokumentů, také kybernetickou bezpečnost a vznik propojeného datového fondu.

Na konferenci také zaznělo, že od května bude možné na kontaktních místech Czech Pointu nově získat výpis snímku z mapy katastru nemovitostí. Lidé to využijí například při dokládání povinných údajů u žádosti o hypotéku.

Konference začala v pondělí a končí v úterý, kdy se budou odborníci zabývat především dopady zákona o kybernetické bezpečnosti. Mezi další témata patří mimo jiné úplné elektronické podání, elektronická identita, procesní modelování agend nebo zákon o státní správě a jeho zavádění do praxe.

Konference ISSS se v Hradci Králové koná už po osmnácté. Na první ročník přijelo 450 lidí, v posledních letech do Hradce přijíždí na 2300 odborníků.

Český zavináč pro roadshow

V předvečer konference byl vyhlášen vítěz soutěže Český zavináč. „Porota letos zaměřila  pozornost na důležité momenty informatizace veřejné správy," uvedli organizátoři. Cenu tak získala roadshow  z roku 2001 s názvem Internet mění svět.

Unikátní projekt, jehož posláním bylo přiblížení internetu a jeho využití pro práci, zábavu, vzdělání, vyšší efektivitu podnikání i výkonu veřejné správy celé české veřejnosti, oslovil od ledna do června  lidi ve dvanácti krajských městech. Podle poroty byla tato akce za posledních dvacet let jedním z nejvýraznějších impulzů pro využití internetu.   (vit)

Hradec obsadili odborníci, přijely i politické špičky
Hradec Králové - Parkoviště před kongresovým centrem Aldis v Hradci Králové i samotná budova praská ve švech. Od pondělního dne se zde totiž koná osmnáctý ročník tradiční konference Internet ve státní správě a samosprávě, která pokračuje ještě v úterý.
Návštěvníci mohli získat informace u rozličných stánků a na programu bylo v pondělí například také vyhlášení soutěží Zlatý erb, Biblioweb, Cena ministra vnitra.
Konference se tradičně účastní také české politické špičky, letos do Hradce Králové přijel mimo jiné místopředseda Senátu Přemysl Sobotka či Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny.   (jap)