Královéhradecký kraj, který je zřizovatelem středních škol, totiž všem zařízením doporučil, aby se zapojily do pilotního projektu jednotných přijímacích zkoušek.

Chce tak ověřit a vyzkoušet organizaci a obsah zadání jednotlivých testů před tím, než se objeví plošně jako povinnost v připravovaném školském zákoně.

„Kdyby se všechny školy zúčastnily testování, byly by podmínky pro všechny děti stejné," uvedla už v říjnu radní pro oblast školství Táňa Šormová.

V Hradci Králové odmítly jednotné zkoušky dvě školy – Gymnázium J. K. Tyla a Gymnázium Boženy Němcové.

„Nemáme právo tak důležitý krok, jako jsou přijímací zkoušky na střední školu, podrobovat nějakému pokusu. Jedná se o jeden z nejdůležitějších životních kroků. Rozhodují se o své budoucnosti," vysvětlil důvod nesouhlasu Robert Novák, ředitel Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. Podle něj ministerstvo v dokumentu, kterým jednotné přijímací zkoušky nastavuje, jednoznačně říká, že jde o pokusné ověřování.

Školy riskují soudy. Kvůli ministerstvu

Hradec Králové - Pilotní projekt jednotných přijímacích zkoušek je také podle některých ředitelů nezákonný.

„Stále jsem přesvědčen, že je to v rozporu s platnou legislativou, která přesně stanovuje, kdy a za jakých okolností se mají zkoušky realizovat," vysvětlil Robert Novák, ředitel Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové.

Podle závazné vyhlášky se totiž zkoušky mají konat od 22. do 30. dubna. Pro čtyřleté obory je však termín ministerských zkoušek stanoven na 15. dubna, zkoušky na víceletá gymnázia na 16. dubna. V případě, že se někdo na vysněnou školu nedostane, mohl by teoreticky instituci napadnout u soudu. Kvůli tomu se například do projektu nezapojila žádná škola v Libereckém kraji. „Právníci jsou přesvědčeni, že v případě sporu s nějakým uchazečem, by to mohlo skončit soudem, který bychom prohráli, protože vyhlášky jsou závazné," sdělila  liberecká radní pro školství Alena Losová.

Další vada na kráse je podle ředitele Nováka v úlohách z českého jazyka: „V testech navrhují otevřené úlohy, což je rizikové zejména v českém jazyce. Může tam být rozpor, co je vlastně správně. Pamatuji si doby, kdy jsme dělali svoje zkoušky a byly s tím obrovské problémy. Vše se několikrát kontrolovalo a pak se scházeli češtináři, aby hlasovali, co je vlastně správně. Bylo to netransparentní," dodal ředitel.

Chtějí být informovaní

Ne všechny školy ale k testování sdílí negativní postoj. „Návrh školského zákona říká, že se bude konat povinně přijímací zkouška z češtiny a matematiky. Je tak dobré být o krok napřed než bude zákon schválen. Mám ráda, když jsme v předstihu než, abychom nevěděli, jak to dopadne a bude vypadat.  U přijímacích zkoušek jsme nastavili kritéria, kde na ministerské zkoušky není přikládána taková váha," vysvětlila Hana Rubáčková, ředitelka Střední odborné školy veterinární Hradec Králové.

Jednotné přijímací zkoušky by měly být povinné od roku 2016. Podle ministerstva školství by měly zamezit tomu, aby se na maturitní obory dostali žáci bez studijních předpokladů.