S přicházejícím jarem přichází také nová turistická sezona, a proto jsme tu s tipy na výlety pro Královéhradeckém kraji, tentokrát na téma výlety pro rodiny s dětmi.

Hradecké městské lesy. Městské lesy, které z východní strany obepínají krajskou metropoli jsou rok od roku větším lákadlem. V posledních letech se tu totiž vybudovala síť asfaltových cyklostezek, posledním počinem bylo vybudování nového 10,5 km dlouhého okruhu pro in-line bruslení a cyklistiku. V lesích čeká návštěvníky celá řada překvapení. Pro děti je tu vybudovaná pohádková stezka s roztomilými dřevěnými postavičkami, po cestě je také řada altánků, kde si lze na ohníčku opéct buřty (např. u rybníka Datlík nebo nádrž Na Olšině), děti se určitě do sytosti vyřádí v rytířském hradišti.

Rodiče i děti společně se pak mohou dozvědět něco nového o hospodářské a ekologické funkci lesa. Lze také navštívit nedalekou přírodní památku Na Plachtě, kde díky unikátnímu biotopu žije celá řada vzácných rostlin a živočichů.

V lesích okolo Hradce Králové však naleznete mnoho dalších zajímavostí, jako např. Planetární stezku nebo rozhlednu Milíř u Vysoké nad Labem. Přijeďte a uvidíte sami.

Výlet pro milovníky vojenské historie a techniky. Kdo pojede do Krkonoš, může za Trutnovem odbočit na Žacléř, kde na hřebenu nad obcí Babí stojí jedna z největších prvorepublikových pevností – Dělostřelecká tvrz Stachelberg. Tato pevnost je unikátní tím, že ji v roce 1938 museli dělníci opustit rozestavěnou, a proto lze dnes vnitřek pevnosti zhlédnout v různých fázích výstavby. V horním patře expozice pak návštěvníci mohou vidět model pevnosti, jak by vypadala dokončená. Prohlídka pevnosti s výkladem trvá 50 minut.

V těsné blízkosti pevnosti se nachází nová rozhledna Eliška, ze které lze spatřit Krkonoše, Krkonošské podhůří, Jestřebí a Orlické hory.

V nedalekém Žacléři si pak turisté mohou prohlédnout hornický skanzen v areálu bývalého hlubinného dolu Jan Šverma. Ve strojovnách těžních strojů a v šachetních budovách je vytvořena expozice, která plně ukazuje pohyb důlních vozů na povrchu bývalého dolu, dále je k vidění expozice starých důlních map, paleontologických nálezů, ale i fotodokumentace z minulého provozu dolu. K expozici rovněž patří možnost prohlídky části jámy Julie, větracího kanálu a zařízení ventilátorovny.

Kolem Orlice po hradech a zámcích. Řeka Orlice bývá někdy nazývána českou Loirou, a to proto, že po jejím toku se nalézá množství zámků i hradů. Náš dnešní tip je kostelecký Nový zámek, v jehož parku z jara rozkvete bílý koberec bledulí. Expozicí zámku vás od dubna muže provést sám majitel, pan František Kinský.

Po bezpečné cyklostezce se můžete projít nebo projet do blízkých Častolovic, kde se nachází další zámek s rozhlehlým parkem. V zámecké zahradě se nachází minizoo – Zvěřinec, v oboře se chovají bílí daňci. Jmenované zámky nejsou zdaleka jedinými, podél Orlice také uvidíte hrady Litice a Potštejn. V Potštejně se též nachází zámek s pohádkovými prohlídkami a dále zámek Doudleby, kde se natáčel film Bathory. Tyto památky lze bezpečně navštívit i na kole, jelikož jsou propojeny cyklostezkou vedoucí z Lípy nad Orlicí až do Potštejna.

Turistický web
Mnoho tipů na výlety a dalších turistických zajímavostí naleznete na turistickém webu Královéhradeckého kraje s názvem www.hkregion.cz.

Výlet za pohádkovými postavami a filmovými místy Českého ráje. Kdo by neznal Rumcajse nebo pohádku s Čerty nejsou žerty? Malebná krajina Českého ráje láká filmaře k natáčení filmů a pohádek. Víte, že má Rumcajs v Jičíně ševcovnu? V jičínské uličce Pod Koštofránkem najdete pravou ševcovskou dílnu a v ní celou Rumcajsovu rodinu.

Pokud byste chtěli vidět mlýn, kde se Petr Máchal statečně pral s knížecími vojáky a kam si čert s hodností vraníka přišel pro zlou macechu, můžete navštívit vesničku Střehom nedaleko Sobotky.

A nedaleko odtud můžete zajet do Vesce u Sobotky, kde Tomáš Holý coby Vašek dostával tatínka do polepšovny.

Vesec u Sobotky se ve filmu Jára Cimrman ležící spící také stal pojizerskou osadou Liptákov, působištěm největšího českého génia. Na zdejší návsi stojí domek, kde bylo legendární „muzeum peří".