VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kup rádio, nakázala mu žena. Radní vzpomíná na ruský šok

Hradec Králové - Smutné výročí: dnes je to 44 let, kdy Československo obsadila vojska Varšavské smlouvy.

21.8.2012
SDÍLEJ:

Srpen 1968 na Hradecku.Foto: Archiv HD

Sto tisíc ozbrojenců tehdy vtrhlo do Československa. Dnes je to 44 let, kdy zemičku v srdci Evropy přepadli vojáci Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou. Měla to být dočasná záležitost – okupace však trvala třiadvacet let.

„V okolí Hradce byli Rusáci, ale hlavně Poláci. Měli to sem blízko," vzpomíná královéhradecký radní Vladimír Springer.

Jak jste prožíval 21. srpen 1968?
Já jsem se ženil 2. srpna, dostali jsme nějaké peníze jako dar a řešili jsme, co s nimi. Jedenadvacátého jsem byl jako učitel ještě doma, krásně se mi leželo a najednou mi volala manželka: Seber ty peníze a utíkej koupit rádio. Co jsem se dozvěděl, byl šok. Žena si šla pro novou občanku a na úřadě byl binec. Přesto ji dostala a dlouho byla hrdá, že má občanku s datem 21. srpna 1968.

Byl Hradec ochromený?
My jsme bydleli na Slezském Předměstí a tam nic neprojíždělo. Ale v centru to vypadalo jinak. Rozhlas byl obšancovaný, hodně vojáků pak bylo na polích v okolí. Tak čtrnáct dní trvalo, než se situace vrátila do normálu.

Co politická situace? Kdy začal být režim hodně tvrdý?
Ještě na podzim 1968 bylo hodně lidí i politiků odbojných. Rovnat se to začalo na jaře 1969 a další školní rok už to jelo natvrdo. Lidé byli nuceni podepisovat loajalitu, souhlas s příchodem vojsk.

Dotkla se situace vás osobně?
Tehdy jsem dělal v Javornici v Orlických horách. Rok před okupací jsem dokonce učil občanku. Ale po ní mi ji ihned sebrali…

Moskva: 1797 km. Je to (naštěstí) hodně daleko

Ilustrační foto.Šárovcova Lhota – Dnes je to 44 let od chvíle, kdy do naší země vtrhla vojska Varšavské smlouvy a obsadila bleskově celé Československo. Na mnoha místech tehdy lidé obraceli cedule značící směr do Prahy či okupantům připravili značky nové, většinou se směrem a vzdáleností do Moskvy. I v těchto dnech takovou ceduli můžeme na našem území nalézt. Je umístěna 
v Šárovcově Lhotě na Jičínsku. Zatímco však cedule před lety malovali lidé s vážnou tváří, tak v Šárovcově  Lhotě si ceduli nainstalovali před sedmi lety, kdy vyhráli soutěž Vesnice roku. „Byla to recese. Kromě této cedule jsme tam dali i ukazatel na Brusel. Říkali jsme si, že naštěstí je od Moskvy daleko a teď míříme do Bruselu," řekl s úsměvem bývalý starosta Liboslav Kněžáček.   (pv)

Anketa: Co říká mladým lidem srpen 1968?

Šárka Křížková, 22 let, Hradec Králové:
Došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy. Vojska měla utužit režim po velmi uvolněné době. To je asi všechno, co si pamatuji z hodin dějepisu.

Pavel Zajíc, 20 let, Hradec Králové:
Podle mě to byla obrovská rána pro Čechoslováky, hlavně po morální stránce. Pražské jaro dávalo naději a bylo zabito zrovna tak brutálním způsobem.

Pavla Nováková, 22 let, Hradec Králové:
Od maturity je daleko, ale vím, že vojska Varšavské smlouvy přišla  na popud Sovětského svazu, kterému se nelíbilo uvolnění poměrů v Československu.

Michal Ševčík, 25 let, Hradec Králové:
Něco mi to říká, ale nevím co. Nebylo to Pražské jaro? Teď si nějak nemůžu vzpomenout. Ne, to byla vlastně okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Andrea Křtínová, 21 let, Předměřice nad Labem:
Vybaví se mi okupace ruskými vojsky. Svaz si chtěl udržet postavení ve svém nejzápadnějším satelitu. Je to něco, na co bychom neměli zapomínat.   (mih, som)

Autor: Jiří Fejgl, Redakce

21.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení