Navržená trasa:
Brandýs nad Labem – Lázně Toušeň – Byšičky – Ostrá – Nymburk – Poděbrady – Libice nad Cidlinou – Kolín.
Trasa je  dlouhá 68 kilometrů.

Mimochodem název města je nejdelším v ČR.

Ze Staré Boleslavi se tam dostaneme přes vzácný kamenný most přes Labe. Přímo před námi se na kopci tyčí brandýský zámek ze 17. století, který je naši  první zastávkou. Zámek byl téměř půl století ve vlastnictví Habsburků, posledním habsburským majitelem se stal v roce 1917 poslední rakouský císař Karel I. Devadesát let pak byl účelově využíván ministerstvem zemědělství, a v devastujícím stavu byl v roce 1995 předán městu, které jej veřejnosti zpřístupnilo v roce 2004, v roce jeho 700 letého výročí založení.

Kárané je zdrojem vody pro Prahu

Po prohlídce sjedeme opět k Labi, a na pár kilometrů opustíme cyklostezku č. 2, která do Káraného vede jinak po pravé straně Labe. My jedeme po levé straně k lávce přes řeku Labe, která spojuje Lázně Toušeň s Káraným, a která letos doznala podstatné změny – namísto schodů je na pravé straně u Káraného vybudována rampa, což hodnotíme velmi kladně. Obec Káraný leží na soutoku řek Labe a Jizery a je jedním ze zdrojů pitné vody pro Prahu. V obci se napojujeme opět na naši dvojku a podél pravé strany řeky míříme na východ.

Zastávku děláme v Ostré, kde navštívíme historickou vesnici Botanicus. Ve vesnici stojí domky řemeslníků, v bylinných zahradách se pěstují rostliny, bylinky, ovoce i zelenina a ve zdejším obchodě lze zakoupit různé výrobky. Dochází zde k uzavřenému cyklu pěstitel – výrobce – prodejce.

Nymburk patří  slavnému Hrabalovi

Přes Kostomlátky pak dojíždíme do hrabalovského Nymburka. Slavný spisovatel nás provází všude – v pivovaru, v rodném domě, v restauraci U koček, na náměstí i v muzeu. Nepřehlédnutelné jsou také zachovalé nymburské hradby. Po kvalitní asfaltové cyklostezce pokračujeme z Nymburka do lázeňského města Poděbrady. Dominantou města je samozřejmě zámek, za prohlídku však stojí také lázeňský park. Z lázní pokračujeme k soutoku řeky Labe s Cidlinou, kde se osvěžíme v místní hojně navštěvované restauraci a pozorujeme hustý dálniční provoz na lanovém mostě přes Labe, vzdálený od nás asi 600 metrů.

Po osvěžení vyrážíme dál a po 1,5 kilometru se zastavíme u památníku v Libicích nad Cidlinou, kde došlo v roce 995 našeho letopočtu k vyvraždění Slavníkovců. Na konec dne dojíždíme do Kolína. Jeho prohlídku si však necháme na příště.

Eva Dufková