Navržená trasa:
Kolín – Týnec nad Labem – Kladruby nad Labem – Semín – Pardubice. Trasa je dlouhá 
53 kilometrů.

A protože jsou Kolíňáci na medvědy hrdí, postavili jim i pomník. Jeho odhalení se v lesoparku Borky na Zálabí v roce 2010 zúčastnili i režisér samotného animovaného seriálu Břetislav Pojar a režisér Jan Svěrák.

Kolín byl založen králem Přemyslem II. Otakarem roku 1257 a je zde řada historických památek. Autorem dostavby dominanty Kolína – chrámu sv. Bartoloměje byl ve 14. století Petr Parléř, v chrámu se nachází řada význačných uměleckých děl, například cyklus Křížová cesta od Františka Bílka nebo barokní obraz „Umučení sv. Bartoloměje" od Petra Brandla. Součástí je i unikátní barokní kostnice z 18. století.

Kdo by neznal Kmochův Kolín

Ovšem nejznámější je město pořádáním slavného Kmochova Kolína, který se koná každý rok v červnu. František Kmoch se sice narodil v nedalekých Zásmukách, ale v samotném Kolíně léta vedl dechový orchestr. Jeho pomník, nacházející se na Kmochově ostrově, byl odhalen právě před 100 lety 22. července 1913.

Ve městě se však narodili i další významné osobnosti, jako například fotograf Josef Sudek, malíř Rudolf Kremlička, mim Debureau atd.

Kdo obdivuje architekturu Josefa Gočára, může navštívit moderní kubistickou Bauerovu vilu v nedalekých Libodřicích (asi 6 kilometrů od Kolína), která byla zrekonstruována díky Nadaci českého kubismu.

V Kolíně bychom mohli strávit mnoho času, my však musíme pokračovat dále po naší Labské cyklostezce.

Hned za Kolínem končí asfaltka a až do Týnce nad Labem vede neupravená stezka, která ve Veletově vede dokonce po hlavní silnici z Přelouče do Kolína.

Bělouši se převedli ve své kráse

Po krátké zastávce v Týnci na náměstí míříme do Kladrub nad Labem, známých chovem starokladrubských běloušů. Máme štěstí, v jednom z mnoha výběhů vidíme stádo tohoto vzácného koně pěkně zblízka. Plemeno je určeno především pro zápřah do kočáru a k ceremoniální a reprezentativní službě, ale používá se i pro rekreační ježdění. Od roku 2001 je kmenové stádo bílých starokladrubských koní vyhlášeno Národní kulturní památkou.

Z Kladrub vede cyklostezka přes obec Semín. V místním pivovaru, bývalém renesančním zámečku se narodil architekt Josef Gočár, dnes by však pivovar potřeboval opravu. Jenom o kus dál, pár stovek metrů po lesní cestě, se nachází technická památka – aquadukt, nebo-li křižovatka vodních toků, Opatovického kanálu a Sopřečského potoka. Cestou do Pardubic se po náročném dni ještě vykoupeme. Máme dokonce na výběr ze dvou míst – rybníka v obci Břehy nebo písníku v Mělicích.

Po osvěžující koupeli nám to cíle  dne jede téměř samo. Prohlídku zajímavostí města Pardubic si však necháme na příště.

Eva Dufková