VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letošní Cihelna nabídne akční podívanou. Téma: Mobilizace

Pardubický kraj - Poprvé v České republice uvidí diváci repliky německých a českých tanků v bojovém střetu

21.8.2014
SDÍLEJ:

Připraveni k obraně republiky. Mobilizace 1938 je letošní téma 17. ročníku Cihelny.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Areál vojenského muzea Králíky tento víkend zve vše milovníky historie na atraktivní program.

V pátek začíná již 17. ročník vojensko – historické akce Cihelna. Jejím ústředním tématem bude zářijová mobilizace roku 1938.

Pohnutá doba

„Jedná se o nejvýznamnější akci v Pardubickém kraji, která se týká vojenské historie. Domnívám se, že je to téma pro celý náš národ, neboť si z těchto velice pohnutých dnů stále neseme historické trauma. Je nezbytné o těchto věcech mluvit a připomínat si je. Naše společnost nezbytně potřebuje vzory, které by uznávala. A takoví byli i hrdinové ze září roku 1938," pozval návštěvníky hejtman Martin Netolický, který sám na tiskovou konferenci dorazil v uniformě pohraniční stráže z doby první republiky.

Česká premiéra

Letošní program nabídne dvě ukázky z období druhé světové války. Téma mobilizace připomenou výjevy z pohraničí v dobách provokací sudetoněmeckých bojůvek, ilustrující napjatou atmosféru doby. Navazovat bude ukázka demonstrující odhodlanost československé armády bránit hranice proti útočníkům.

Ve fiktivní bitvě, která nikdy nenastala, na Králickou pevnost zaútočí německý wehrmacht. Mobilizovaná československá armáda však na rozdíl od skutečné historie pevnost nevyklidí a bude opevnění bránit.

Právě tady se divákům vůbec poprvé představí lahůdka. Z Polska dorazí na bojiště repliky německých tanků PzKpfw I a II, což byly stroje, které tehdy skutečně stály připraveny ke vpádu na naše území. Čelit jim bude taktéž replika v Československu vyráběného tančíku AH-IVR, který ČKD vyráběla na zakázku pro rumunskou armádu.

„V případě mobilizace by armáda tanky z továrny konfiskovala a použila je pro obranu republiky, proto jej diváci uvidí na straně československé armády spolu s replikou tanku LT-38, která také bude na místě k vidění," vysvětlil Marek Bartoš, ředitel vojenského Muzea Králíky.

Výborná kulisa

„Lepší kulisu pro rekonstrukci tehdejší situace v našem pohraničí si nemůžeme přát. Na tomto konkrétním místě si můžeme uvědomit i frustraci vojáků, kteří po velmi složitém politickém rozhodnutí na podzim roku 1938 museli pevnosti opustit," řekl hejtman Martin Netolický.

Nejen historie

Kromě bloku ukázek z období roku 1938 dojde ale i na techniku současnou. Prezentovat se bude Armáda České republiky s obrněnci i gripenem, technika Československé lidové armády, ale třeba i vězeňská služba, záchranáři a policie.

Gripeny, tanky, odvážní psi z vrtulníku a bude i koncert

Den sil podpory Armády České republiky Cihelna 2014 je největší akcí v Pardubickém kraji týkající se vojenské historie. Ve stínu mohutného pohraničního opevnění se představí vojenská technika doby minulé i současné. Dva dny bude opravdu na co koukat.
Návštěvníci tak mají opět možnost zblízka vidět celou škálu nejmodernější výzbroje a výstroje naší armády, a to jak ve statických, tak i dynamických ukázkách.

Vše zahájí gripen

„Pestrý program zahájí průlet nadzvukových letounů JAS-39 Gripen a výstřel ze samohybné kanonové houfnice DANA. Nebudou chybět dynamické ukázky. Diváci se mohou těšit například na slaňování psovodů se služebními psy z vrtulníku, seskoky parašutistů, ukázku výcviku pěší roty aktivní zálohy a další," uvádí František Hlaváček, ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice. V pohybu se představí i tank T-72 M4 a obrněné vozidlo pěchoty Pandur.
Blok Československé lidové armády například předvede skutečné protichemické cvičení včetně dekontaminace techniky a vojáků.

Těžkooděnci v akci

Pořádková jednotka Policie České republiky Pardubikcého kraje si pro diváky připravila velice akční ukázku zadržení agresivních fanoušků v autobuse.

Nenechte si ujít ani ukázku, kterou si pro vás nachystala Pořádková jednotka Policie České republiky Pardubického kraje. Policisté dostali volnou ruku, a tak na scéně uvidíte tvrdý zákrok proti agresivním fanouškům, kteří cestou na sportovní zápas vyrabují čerpací stanici.

„Dostaneme se do situace, kdy těžkooděnci jejich autobus zastaví. Místo vyjednávání ale výtržníci proti policistům zaútočí," poodhaluje scénář velitel jednotky Zdeněk Klubrt.

Následující děj rozhodně nebude v rukavičkách. Na policisty poletí i zápalné lahve a dlažební kostky. Policisté na to odpoví neméně razantně, násilným způsobem se do autobusu probijí a s chuligány učiní krátký proces.

„Protože se jedná o fiktivní ukázku, která má diváky bavit, bude to mnohem více akční, než by to asi bylo ve skutečnosti, takže je na co se těšit. Určitě se přijďte podívat," láká Zdeněk Klubrt.

Otevře se Hůrka

Svátkem pro milovníky opevnění bude také mimořádné otevření Dělostřeleckého srubu K – S11 patřícího do sestavy pevnosti Hůrka. Velký prohlídkový okruh ve tvrzi Hůrka se bude mimořádně konat i ve středu 20. a ve čtvrtek 21. srpna 2014. Prohlídka představuje přibližně 2400 metrů podzemím, 500 metrů po povrchu tvrze a celkem více než 900 schodů, časová náročnost je asi 180 až 240 minut.

Ale nebude to jen o armádě. Kdo v pátek vyrazí na Velké náměstí v Králíkách, může se těšit třeba na slovenskou zpěvačku Kristýnu a další vystoupení. Příjemná bude letos jistě i klidová zóna pro maminky s dětmi. Bude bez alkoholu se zákazem vstupu zvířat a chybět nebudou dětská prolézadla. Otevřeny budou také všechny městské památky.

Co se týká dopravy, město Králíky se na akci připravuje důkladně. Jako vždy platí, že kdo chce stihnout vše, měl by vyrazit v předstihu.

Neděle – Den muzeí

Neděle je tradičně dnem muzeí v Králické pevnostní oblasti. Ale už od pátku budou některá muzea nabízet speciální prohlídkové okruhy se vstupy do bojových objektů Bouda a Hůrka, které běžně přístupné nejsou.

Plné dva dny zábavy na Cihelně
Pátek
14.00–14.05 Zahájení programu
14.05–15.05 Prezentace AČR
15.05–15.35 Prezentace IZS
15.35–15.50 Prezentace Celní správy ČR
15.50–16.05 Prezentace Vězeňské služby ČR
16.05–16.20 Prezentace Policie ČR
16.20–17.20 Historická ukázka – Mobilisace 1938
17.20–17.45 Prezentace techniky vojenského muzea Králíky
18.00–22.00 Kulturní večer na Velkém náměstí v Králíkách

Sobota09.00–09.45 Ranní koncert Posádkové hudby Olomouc na ploše akce
10.00–10.30 Slavnostní zahájení – vztyčení vlajky, státní hymna
10.30–11.40 Ukázka obrany a ochrany ODOS, ukázka psovodů
11.40–12.50 Ukázka historického boje – téma MOBILISACE 1938
12.50–13.15 Dynamické ukázky IZS
13.15–13.55 Dynamická ukázka techniky ze sbírky muzea
13.55–14.20 Dynamická ukázka Celní správy ČR
14.20–14.45 Dynamické ukázky Vězeňské služby ČR
14.45–15.10 Dynamické ukázky Policie ČR
15.10–15.30 Ukázky prezentované techniky a exponátů
15.30–16.30 Ukázka historického boje – téma MOBILISACE 1938
16.30–17.00 Závěrečný nástup všech jednotek a klubů

Pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického připravuje tuto akci rezort obrany ve spolupráci s městem Králíky, Policií ČR, Vězeňskou službou ČR, Zdravotnickou záchrannou službou, Hasičským záchranným sborem, Celní správou ČR, Vojenským muzeem Králíky a především s kluby vojenské historie.

Autor:

21.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 25 000 Kč

Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků LAKÝRNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup možný ihned. , Náplň práce: lakování konstrukcí světelných reklam, míchání barev se zaučením., Výhodou: řidičský průkaz skupiny B, vzdělání v oboru nebo praxe, manuální zručnost, spolehlivost a samostatnost., Nabízíme: nástupní plat 25 000-28 000 Kč hrubého (dle zkušeností a schopností) + osobní ohodnocení, 13. plat, částečně dotované stravování, věrnostní odměny., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: drapacova.klara@eldr.cz. Pracoviště: Elektro drapač s.r.o., Žďárecká, č.p. 177, 549 32 Velké Poříčí. Informace: Klára Drapačová, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 23 000 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení ZÁMEČNÍK/-ICE, montážní dělník/-ice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup možný ihned. , Náplň práce: zajištění montáží a servisu světelných reklam po celé ČR i zahraničí, částečně práce ve výrobě dle zakázkové skladby , Požadujeme: řidičský průkaz skupiny B a výhodou skupiny E., Výhodou: vzdělání v oboru nebo praxe, manuální zručnost, spolehlivost a samostatnost., Nabízíme: nástupní plat 23 000-28 000 Kč hrubého (dle zkušeností a schopností) + osobní ohodnocení, 13. plat, částečně dotované stravování, věrnostní odměny, proplácení přesčasů a diet, Kontakt zasláním životopisu na e-mail: drapacova.klara@eldr.cz. Pracoviště: Elektro drapač s.r.o., Žďárecká, č.p. 177, 549 32 Velké Poříčí. Informace: Klára Drapačová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ/-KA KOVŮ - svařovna. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (6 měsíců) s možností prodloužení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., Požadavky: min. vzdělání vyučení v technickém oboru, znalost a schopnost pracovat dle výkresové dokumentace, fyzická zdatnost, práce s vibračním nářadím, výhodou 1 rok praxe ve strojírenství. , Nabízené výhody: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na dojíždění, příspěvek na penzijní spoření po jednom roce trvání zaměstnání., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: pavel.brandejs@ammann-group.com. Pracoviště: Ammann czech republic a.s., Náchodská, č.p. 145, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Pavel Brandejs, +420 491 476 265.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 12 200 Kč

Asistenti pedagogů ASISTENT/-KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení, zkrácený pracovní úvazek na 20 hod. týdně. Hrubý měsíční výdělek je uveden pro plný pracovní úvazek., Místo výkonu práce: Náchod., Požadovaný minimální stupeň vzdělání v souladu se zákonem č. 563/2004 Sb., § 20., Zaměstnavatel nabízí stravenky., Kontakt telefonicky - Ing. Feistauer Ivo, tel.: 491 422 910 (Po-Pá od 08:00 hod. do 12:00 hod.).. Pracoviště: Praktická škola, základní škola a mateřská škola josefa zemana, náchod, Jiráskova, č.p. 461, 547 01 Náchod 1. Informace: Ivo Feistauer, +420 491 422 910(Po-Páod08:00hod.do12:00hod.).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Čelní střet dodávky s kamionem si vyžádal těžké zranění

Malé letní divadlení v Broumově.

Divadelní festival pod širým nebem

Výstava připomíná slavného rodáka

Náchod - Také v úterý se můžete vydat na výstavu věnovanou osobnosti věhlasného náchodského rodáka a spisovatele Josefa Škvoreckého.

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Obžalovaný tvrdí, že dívku nezneužíval. Prý o ni pečoval a nechával ji přespávat

Hradec Králové - „To, co je uvedeno v obžalobě, je samý lživý nesmysl,“ prohlásil v pondělí u Krajského soudu v Hradci Králové sedmašedesátiletý muž, který se zodpovídá z toho, že ubližoval čtyřem nezletilým děvčatům. Některá z nich byly jeho vnučky.

Opilá výtržnice nadávala sousedům

Policko - Zcela nevhodně se chovala žena, která v podroušeném stavu nadávala svým sousedům.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT