Počet lidí bez práce po dlouhých měsících poklesu v prosinci přibylo. Jde však o klasický sezonní výkyv na konci každého roku. Jednak kvůli zimě skončily sezonní práce v zemědělství a cestovním ruchu, utlumilo se rovněž stavebnictví. Druhým faktorem je každoroční ukončování smluv na doby určité. Zaměstnavatelé mnohé z těchto pracovníků znovu přijmou na jaře.

Pak dojde nejspíš opět k návratu ke klesajícím číslům nezaměstnanosti. Ostatně, i nárůst nezaměstnanosti na konci roku nedosáhl takových rozměrů jako předloni, kdy bylo na východě Čech bez práce 6,4 procenta lidí. Nyní jich je pouze 5,1 procenta.

Nezaměstnanost podle okresů
Hradec Králové 5,8 %
Rychnov n. K.  2,9 %
Náchod             5,0 %
Trutnov            5,8 %
Jičín                  4,1 %
Pardubice         4,3 %
Chrudim           5,6 %
Ústí n. O.          4,6 %
Svitavy            6,8 %

„Velký podíl na příchodu lidí do evidence úřadu práce mají ukončené pracovní poměry na dobu určitou na konci roku. Letos přišlo i velké množství osob samostatně výdělečně činných, kteří přerušili po dobu zimy svoji činnost především ve stavebních profesích," uvedl ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpla. Na úřady práce přišli také živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost a obnoví ji opět na jaře.

V lednu ještě nezaměstnanost možná mírně vzroste, pak už se ale vrátí pozitivní trend. „Od února či nejpozději od března by měla nezaměstnanost opět začít klesat. Postupně opět začnou sezonní práce a také veřejně prospěšné práce," uvedl ředitel hradeckého krajského úřadu práce Martin Horák.

V horských regionech by měla v lednu a v únoru na zaměstnanost pozitivně působit lyžařská sezona. Ta se kvůli nedostatku sněhu rozbíhá s několikatýdenním zpožděním až nyní. V turistickém ruchu na horách přes zimu vznikají stovky pracovních míst. Například Skiareál Špindlerův Mlýn nyní stále hledá pracovníky do půjčoven, obchodů, lyžařské školy a do stravovacích provozů.

Mikroregiony s nejvyšší/ nejnižší nezaměstnaností
Broumov             10,1 %
Moravská Třebová 9,7 %
Jevíčko                  9,1 %
Teplice n. Met.        7,8 %
Svitavy                  7,7 %
Chrast                    7,6 %
Nasavrky                7,4 %
..........................................
Sobotka                 3,2 %
Kostelec nad Orlicí   3,1 %
Dobruška                2,8 %
Týniště nad Orlicí     2,8 %
Červený Kostelec    2,7 %
Rychnov nad Kněž. 2,3 %

Přes nárůst nezaměstnanosti přitom řadu podniků stále trápí nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, a to zejména v dělnických profesích. Řešením by mohli být zahraniční zaměstnanci.

„Rozhodně by nám to pomohlo. Musejí samozřejmě mít odpovídající vzdělání, otázkou je jazyková bariéra," řekla vedoucí personálního oddělení pardubické chemičky Synthesia Lucie Bulušková. V současnosti firma zaměstnává pracovníky například ze Slovenska a Polska.

Cizince zaměstnává i výrobce elektrospotřebičů Isolit Bravo z Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku, zatím převážně z Polska. „Snažíme se lobbovat u politiků za usnadnění příchodu pracovníků z Ukrajiny, ale vůbec se to nehýbe. Systém je tam zkorumpovaný, na Ukrajině není možné se do něj přihlásit," podotkl ředitel firmy Kvido Štěpánek.

Nedostatek tuzemských pracovníků dokládá i mnohem větší počet volných pracovních míst, než jaký byl před rokem. V roce 2014 připadalo v Pardubickém kraji na jednu pozici 6,3 uchazeče, nyní to je už jen 2,9 zájemce. V hradeckém kraji je nabídka o něco horší, na jedno volné místo tu připadá téměř pět nezaměstnaných. Největší převis byl v prosinci na Rychnovsku, kde díky expandující automobilce Škoda Auto na jedno volné místo připadali v průměru dva lidé bez práce. Naopak na Náchodsku vychází na jedno volné místo přes osm nezaměstnaných.