Na léčbu akupunkturními jehličkami, baňkami nebo bylinkami si v Hradci po objednání počkáte  několik týdnů až měsíců. Zájem o služby nedávno otevřené ambulance tradiční čínské medicíny v areálu fakultní nemocnice je totiž nečekaně velký. „Novým zájemcům již nedáváme konkrétní termíny, pouze tvoříme jejich seznam," potvrzuje vedoucí Česko-čínského centra tradiční čínské medicíny lékař František Musil. Nemocnice tak teď netrpělivě vyhlíží příchod nového čínského lékaře, který by měl začít ordinovat od 1. dubna a zájemce v pořadníku začít postupně „odbavovat".

Za léčbu se platí z vlastní kapsy

Že si lidé k čínským léčebným metodám v Hradci najdou cestu tak rychle, přitom nečekali ani ti největší optimisté. Pacienty zjevně neodrazuje ani fakt, že drahou léčbu nehradí pojišťovny a za každou jehličku či baňku platí z vlastní kapsy. „Když budu cítit, že mi to pomáhá, klidně si na to i půjčím," říká rozhodně Eva Pálková, která už vyšetření i akupunkturu v Hradci vyzkoušela. Do ordinace přišla s dlouhodobou bolestí zad a zatím do čínského umění investovala v řádech tisíců.

Nejdřív vyšetřuje český lékař

Právě s chronickou bolestí pohybového aparátu míří podle Františka Musila do ordinací čínské ambulance v Hradci lidé nejčastěji. Kromě léčby bolestivých stavů tam ale také nabízí úlevu pacientům v boji s nežádoucími účinky onkologické léčby, obezitou nebo poruchami imunity.

Každý nově příchozí pacient nejdříve projde rukama českého lékaře, který standardními západními metodami určí vstupní diagnózu. Ve spolupráci s čínským lékařem je pak stanoven diagnostický a léčebný závěr z hlediska tradiční čínské medicíny.

Samotná první prohlídka v této ambulanci je pro laika zážitkem, pacientovi se totiž například vyšetřuje tepová frekvence či se zkoumá vzhled jeho jazyka.