Místní čerpací stanici už opustili dělníci, průjezd je stejný jako před rekonstrukcí. Alespoň tedy zatím.

„Naši žádost na úpravu dopravního značení v areálu řeší odbor dopravy. Pokud nám vyhoví, bude to znamenat, že by se upravila jednosměrka, aby to bylo bezpečnější a auta se tam neotáčela. Přibyla by značka průjezd zakázán a čerpací stanice by tak byla přístupná pouze zákazníkům a zásobování," potvrdil Tomáš Mařík z firmy, která stanici vlastní.

Během pondělního dne už řidiči průjezd ve velkém využívali, někteří ale stejně odbočovali až do jednosměrné ulice. „Ta zůstane i po změně značení na čerpací stanici, které bude snad do konce prázdnin. Záleží, jak rychle rozhodne úřad. Tím by se měla snížit doprava v Opatovicích. Jednali jsme s Hradcem o sčítání dopravy a sami byli překvapeni, jak katastrofální situace je. Po projednávání nového územního plánu to vypadá, že je vše na dobré cestě, aby se začaly dělat přípravy na propojení silnice od hradecké čističky odpadních vod na Hradubickou," dodal starosta Opatovic nad Labem Pavel Kohout.

Opatovice nechtějí průjezd tisíce vozů

Přes čerpací stanici si zkracují cestu hlavně řidiči z Moravského Předměstí na dálnici D11. Alternativní trasa po okruhu kolem fakultní nemocnice bývá často zacpaná. Obcí tak projedou tisíce vozů denně.

„Podle modelu by jich v budoucnu mohlo být až 15 tisíc, proto nechceme zrušit jednosměrku u čerpací stanice," uvedl starosta Opatovic nad Labem Pavel Kohout.

Vyřešit kolony vozů od Moravského Předměstí by také pomohlo propojení silnice z Třebše do Vysoké nad Labem s Hradubickou. To by ale vyžadovalo nový most přes Labe. Nový územní plán, který nyní radnice připravuje, s novou výstavbou počítá. O termínu stavby je ale předčasné mluvit.

Značení ale komplikuje život místním obyvatelům. Mnozí z nich jezdí do Hradce Králové za prací, zábavou nebo nakupovat. „Když jedu zpět, musím přes Březhrad. Je to složitější, ale nic jiného nám nezbývá," povzdechla si obyvatelka Opatovic nad Labem.