Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu se v obou institucích zaměřili na e-mailovou korespondenci hejtmana Lubomíra France, radního pro ekonomiku Josefa Táborského, radní pro zdravotnictví Jany Třešňákové a radního pro majetek a investice Josefa Dvořáka (všichni ČSSD) a vedoucích odborů zdravotnictví a investic. Co hledají a jaký případ vyšetřují, dlouho nebylo známo.

„Hemží se to tady policisty, procházejí kanceláře a zabavují počítače. Zatím nevíme, koho se to týká, a v čem by mohl být problém," řekl Deníku zaměstnanec krajského úřadu. Podle jiného zaměstnance měli hejtman a všichni radní zapečetěné kanceláře.

Teprve odpoledne se potvrdily spekulace, že jde o zakázku na přestavbu Oblastní nemocnice Náchod. Razie se uskutečnila den před otevřením obálek s nabídkami firem, které mají zájem modernizaci nemocnice provést. Policie podle hejtmana Lubomíra France (ČSSD) případ vyšetřuje jako pokus o zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. „Prohlídka proběhla na odboru investic a zdravotnictví krajského úřadu," upřesnil hejtman. Dodal, že mu není známo, že by byl kdokoliv obviněn, a ani není jasné, kdo je z trestného činu podezřelý. „Poskytli jsme veškeré dokumenty, které si policie vyžádala, a úřad i všechny dotčené osoby poskytují policii veškerou součinnost," sdělil Lubomír Franc. Kvůli policejnímu vyšetřování však bylo otevření obálek odloženo na 14. října.

„Na krajském úřadě probíhají úkony podle trestního řádu, zatím nebyl nikdo zadržen, ani nikdo obviněn," řekl Deníku krajský státní zástupce Pavel Hochmann. Dodal, že kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu shromažďují materiály, které potřebují k vyšetřování. Ohledně toho, kdy budou k dispozici další informace o vyšetřování, uvedl, že policisté nejdřív musejí vyhodnotit nashromážděné materiály. „Bude to tak v řádu měsíců," řekl krajský státní zástupce.

Mezi radními, na něž se policie v při čtvrtečním zásahu zaměřila, je i radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD).

„Dosud mi nikdo nic neodebral, ale je známo, že se policisté pohybují v oblasti zakázek," řekl odpoledne radní Deníku. Dotčení radní a úředníci dlouho nevěděli, čeho se policejní zásah týká. Zda skutečně souvisí s výběrovým řízením na modernizaci náchodské nemocnice, se mohli jen dohadovat. „Od rána tady sedíme a čekáme na vysvětlení," posteskl si radní. Vedení kraje však nechtělo nechat nic náhodě a začalo řešit problém, jak by zásah mohl ovlivnit páteční otevírání obálek. „Měli jsme krátkou schůzku u hejtmana (Lubomíra France) a dali jsme tu věc zkoumat," sdělil Josef Dvořák.

Čtvrteční policejní akci označil za „prapodivnou". „Cítím, jako by to bylo politicky připraveno," řekl a dodal, že vzhledem k načasování těsně před otevíráním obálek a krátce před volbami lze jen těžko věřit, že by šlo o náhodu. Sám je z toho prý rozladěn, protože přípravě výběrového řízení na náchodskou nemocnici věnoval on i další zainteresovaní radní hodně práce. „Od jara jsme s tím měli nervy, a teď jsme byli šťastní, že jsme věc konečně dovedli až k otvírání obálek," uzavřel radní.

Může čtvrteční policejní zásah v budově krajského úřadu ovlivnit výsledek nadcházejících krajských voleb? „Berte to jen jako můj osobní názor - myslím, že může," řekl Deníku první náměstek hejtmana Otakar Ruml (KSČM). Sám není mezi těmi, kterým policie kontrolovala e-mailovou poštu, ale při zásahu byl. „Nebyla tady dobrá atmosféra," konstatoval.

Lídr ČSSD do krajských voleb Jiří Štěpán byl v názoru na možné ovlivnění volebních výsledků opatrnější. „Je pravda, že právě nyní jsme v poměrně turbulentní době - den před otevřením obálek a dva týdny před volbami - a ten zásah není příjemný pro nikoho," podotkl Jiří Štěpán. Podle něj však ve volbách nakonec rozhodne program ČSSD, její cíle a složení kandidátky.