Proslulou výmluvu na „osobu blízkou" při vyřizování dopravních přestupků totiž od ledna s novým zákonem vystřídaly odkazy na „osobu vzdálenou". Úředníci pak musí složitě identitu takového člověka prokazovat, což trvá týdny i měsíce a celou agendu to pořádně prodražuje.

„Někdo si vygůgluje na internetu adresu třeba v Anglii nebo Africe a pak k ní dosadí smyšlené jméno. Takových případů je však minimum. S koncem 'osoby blízké' všemožných kliček provozovatelů vozidel ubylo. Nové fígle s 'osobou vzdálenou' kvůli delšímu a komplikovanějšímu správnímu řízení většina řidičů dopředu vzdává," řekl vedoucí odboru správních agend pardubického magistrátu Petr Kramář.

Ověření přes konzulát

Rovněž úředníci v sousedním Hradci potvrzují, že  novela silničního zákona výrazně omezila možnosti vyhnout se pokutám za přestupky.

„Měli jsme tady provozovatele vozidla, který se vymlouval na osobu z Nového Zélandu. Kontaktovali jsme proto s příslušným dotazem tamní konzulát, odkud nám ale přišla zamítavá odpověď, na uvedené adrese nikdo námi uvedený nežije. Případ se tak vrací zpátky k odpovědnosti provozovatele vozidla," uvedl Pavel Uhlíř, vedoucí oddělení přestupků královéhradeckého magistrátu.

I podle dalších ohlasů z východočeských radnic od ledna radikálně klesl počet vymlouvajících se hříšníků za volantem. Snaží se vyměřené pokuty naopak uhradit buď hned policejní hlídce nebo bez okolků hned poté na úřadě. Včasným zaplacením totiž řidiči neriskují až pětinásobně vyšší sankci ve správním řízení, nepřipisují se jim v takovém případě ani žádné body.

Snadnější vybírání pokut za přestupky potvrzuje rovněž státní policie. „Zatímco vloni jsme od ledna do konce dubna vybrali hned na místě 7334 blokových pokut, letos to je již 8697. O třetinu naopak klesl počet přestupků, které předáváme správnímu orgánu," řekla mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková.

Nové výmluvy
Osoba vzdálenáVlastník auta správnímu orgánu udá jako řidiče (teoreticky i smyšleného) člověka z exotické nebo vzdálené země, takže je nepravděpodobné, že by se s ním úřad dokázal spojit a donutit ho k zaplacení pokuty.

Řetězení viníkůMusí se domluvit skupina lidí. Vlastník auta uvede jako řidiče osobu A, ta však řekne, že auto v době přestupku půjčila osobě B, ta se stejně odkáže na osobu C… Ani rok, což je lhůta pro vyřízení přestupku, pak nemusí stačit na kontaktování pravého viníka.

Druhá osoba blízkáVlastník auta opět uvede jako řidiče osobu A, ta ale už nepokračuje v řetězení viníků, nýbrž se vymluví na osobu blízkou. Řidič na rozdíl od provozovatele vozidla už tuto výmluvu použít může bez postihu.

ČTĚTE TAKÉ: Víc paragrafů, více kliček. Osobu blízkou střídá vzdálená

Nestíhají přestupky vyřizovat, nabírají úředníky

Východní Čechy – Konec výmluv na osobu blízkou přinesl úředníkům kvanta nové práce. Přestupky, které byly dříve kvůli tomuto odůvodnění odkládány, nyní nově padají na odpovědnost majitelů aut. Úředníci nápor nestíhají a radnice přijímají nové, aby jim pomohli.

„Rada města bude v úterý jednat o přijetí jednoho nového zaměstnance na pozici referenta pro přestupkové řízení v rámci správního odboru, oddělení přestupků.  Vloni bylo kvůli odkazu na osobu blízkou odloženo 567 přestupků. Tyto všechny se nově řeší jako správní delikt provozovatele vozidla," uvedla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Pardubický magistrát dokonce kvůli tomu nabobtná o šest úředníků na přestupkovém oddělení. Pět z nich se bude zabývat dopravními přestupky a jeden bude řešit exekuce, které z toho vyplývají. Magistrát si spočítal, že agenda si na nové úředníky vydělá.

Čtenáři: Vlk se nažral 
a koza zůstala celá…

Východní Čechy – „Institut" osoby vzdálené většina šoférů podle zkušeností policie i úředníků z přestupkových agend příliš nevyužívá. Někteří to ale zkoušejí.

„Osobu blízkou jen vystřídala osoba vzdálená. Nic se tedy nezměnilo, vlk se nažral a koza zůstala celá," řekl v páteční anketě Deníku 42letý řidič, který podle svých slov už podobnou fintu také zkusil.

„Konec osoby blízké je nesmysl. Pokud by tohle skutečně platilo, tak už nežijeme ani v pseudodemokracii, ale v totalitě jak vyšité… Proti estébácko-esenbáckým praktikám se vždycky najde nějaký protinástroj. Stačí jen využívat svá práva v rámci platné legislativy a nebýt předem vyděšený ze správního řízení," přidal se 33letý Ondřej.

Také někteří čtenáři Deníku se pozastavují nad údajným nesouladem zániku „osoby blízké" se základním lidským právem nevypovídat (proti sobě a osobám blízkým). „Taková výmluva je ale podvod. Kdo spáchá přestupek, měl by dostat pokutu. Výmluvy na ústavu u mě neobstojí," oponují však jiní čtenáři.