Dostat se na místo, které v roce 2007 nejvíce poničil orkán Kyrill, není jen tak.

Obzvláště v opravdové zimě, kdy pořádně mrzne a sněhu je habaděj. Proto není divu, když na parkovišti u zastávky autobusu U dolu v Horní Malé Úpě vytahuje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný z auta sněžnice. Pro někoho, kdo na nich nikdy nestál, zajímavá příležitost. Jakmile se brodíme hlubokým sněhem, pár kroků za Doubravovým vodopádem, a šplháme vstříc stanovené metě, člověk ocení, že je má na nohách.

„Právě tady, v oblasti Horní Malé Úpy, v okolí Žacléřských Bud, zanechal orkán Kyrill největší škody. Les zde prakticky přestal existovat, zůstalo jen pár samostatně stojících stromů, které přežily," ukazuje Radek Drahný krajinu, před deseti lety totálně zdevastovanou.

Sfouknul roční těžbu

Se smrtící silou orkán srovnal se zemí 120 hektarů lesa, celkově poškodil v Krkonoších 87 733 kubíků dřeva na 3903 hektarech. „Sfouknul stejné množství dřeva, které zpravidla ročně vytěžíme," upozorňuje Drahný. „Nejhorší to bylo ve východní části Krkonoš, kolem Sněžky, Lvího a Jeleního dolu, Pomezek, Rýchor a Maršovska," upřesňuje.

Jakmile ničivý vichr spustil pohromu, bylo jasné, že lesníky čeká pořádná dřina.

„Zpracovat takovou kalamitu, to byl heroický výkon našich lesníků a dodavatelů těžařů," oceňuje i po letech Drahný. „Důležité bylo pracovat rychle. Na jaře hrozilo přemnožení kůrovce, tedy brouka, který může způsobit velké škody v lese, a bylo nutné co nejvíce dřevní hmoty vytěžit a zpracovat," doplňuje. Na Správu KRNAP se obraceli i slovenští či další zahraniční dělníci.

„Volalo hodně lidí z Tater, že můžou přijet pomoct, že s tím mají čerstvé zkušenosti. Tisíce lidí pracovaly po celých horách, od Harrachova až po Žacléř," líčí.

Kůň do hor patří

V akci byla těžká technika, harvestory i vrtulníky. „Bylo ideální pustit do složitého terénu vysokokapacitní těžební stroje. Rychlost práce harvestorů je neuvěřitelná. V některých extrémně náročných lokalitách, třeba ve Lvím dole, využíváme i nyní vrtulník. Jinak dřevo nejde dostat ven," popisuje. Podstatnou roli sehráli a stále sehrávají koně. To jsou velcí pomocníci. „V nepřístupných lokalitách, a takových je na horách spousta, se do dnešních dnů nedá nahradit práce koněm. V tom jsou lokální těžaři velmi dobří. Kůň do hor prostě patří a pro nás je nezastupitelný," ví Radek Drahný.

Po Kyrillu zbyla paseka. Ale jak vidno, krkonošská krajina opravdu rychle nabrala dech. Zpustošený les nahradil nový. „Na zničený les se přijeli podívat specialisté a potvrdili naše odhady, že má stále bohatý, zdravý a stabilní podrost a nebylo nutné masivně sázet smrky. To koresponduje s dlouhodobou filozofií národního parku nesázet dřeviny, které do lesa v daných lokalitách nepatří, ale ty, které tam chybí," objasňuje.

Vichřice je v Krkonoších běžná, každoročně přinese škody, kalamity byly větrné i hmyzí. „Ale orkán, to bylo něco výjimečného," končí naše putování po stopách Kyrilla Radek Drahný.