Přes devadesát strojů z deseti zemí od Ukrajiny až po Francii se představilo během víkendu návštěvníkům letecké přehlídky CIAF, která se uskutečnila na královéhradeckém letišti.

„Moc se nám tu líbí. Je tu spousta letadel, vrtulníků i vyžití pro děti. Jezdili jsme na motokárách, sáhli si i na vrtulník," svěřila se Vendula Petrová, která na leteckou show přijela z Prahy.

Diváci viděli například lotyšskou akrobatickou skupinu Baltic Bees s pěti žlutomodrými letouny L-39 Albatros. Novinkou letos byl pozorovací letoun OV-10 Bronco, který americké námořnictvo používalo už za války ve Vietnamu.

Letos přivezla do Hradce Králové česká armáda 15 vrtulníku a letounů, 40 kusů pozemní techniky a 150 vojáků. „Armáda je tradičním partnerem. Máme zde leteckou techniku na zemi i ve vzduchu i armádní techniku jako například polní nemocnici," uvedl brigádní generál Jaromír Šebesta, který je velitelem Vzdušných sil Armády České republiky.

Většina letadel se nemusela bát případného ostrého nasazení, kromě pýchy českého letectva. „V průběhu dne bychom měli vidět průlet Gripenů, kteří jsou v hotovosti pro ochranu vzdušeného prostoru České republiky a NATO. Ty jsou ale v průběhu letu v rádiovém kontaktu s řídícím prvkem a pokud by je bylo potřeba použít, jsou připraveny," dodal generál s tím, že CIAF využívá armáda pro seznámení veřejnosti s jejich prácí.