V závěsu za ním by se měla otevřít i specializovaná klinika, kde by po boku českých lékařů pracovali i čínští specialisté. „Součástí kliniky by byla již léčebná část a také centrum vzdělávání pro celý region střední a východní Evropy," plánuje ředitel nemocnice Roman Prymula.

První v republice

Ale pěkně popořadě, v červnu teprve spustí výzkumné centrum, na které by případná klinická léčba navazovala: „V první etapě se jedná o čistě vědecký projekt. Naším cílem je ukázat na základě důkazů, že některé principy tradiční čínské medicíny jsou skutečně jasně verifikovány a budeme to ukazovat na srovnání západní a východní medicíny," přiblížil Prymula.

V České republice jde o jedinečný projekt, hradecká „fakultka" bude úplně první nemocnicí v zemi, kde budou tradičními metodami léčit pacienty čínští lékaři. Ti budou mít za úkol tišit hlavně chronickou bolest. „Ve Spojených státech je řada klinik, které mají u sebe centra bolesti, odklánějí se od tabletek a přecházejí k akupunktuře," řekl už dříve Prymula, který s nápadem přišel.

Masáž s destičkou z buvola
Mezi nejznámější a nejvýraznější metody tradičního čínského léčení patří akupunktura, která se provádí pomocí jehliček. Ty ovlivňují specifické body na těle a pomáhají tak například tišit bolest. Neméně známá je také fytoterapie neboli léčba bylin. Čínské bylinné směsi jsou ordinovány ve formě odvaru, tablet, granulí nebo rozemletého bylinného prášku – tzv. sanu.
Méně známými ale často používanými metodami je například moxování – nahřívání akupunkturních bodů na těle pelyňkovým doutníkem, či masáže pomocí destičky z rohoviny vodního buvola zvané guasha.