„Je to pro ně významný krok do života a první zkouška samostatnosti," říká hlavní vedoucí tábora Eldorádo v Kohoutově Jaroslav Sommer. Proto by rodiče neměli podceňovat materiální ani psychickou přípravu.
Pořádné boty
Výbava na tábor je velmi důležitá. „Někteří rodiče strojí děti na tábor jako na diskotéku," konstatuje Jaroslav Sommer. Nic proti parádnímu oblečení a obutí, ovšem k němu je nutné přibalit také pevné boty vhodné do terénu, sandálky a holínky. Pokud dáte dítěti boty takzvaně na dotrhání, můžete si být jisti, že se mu rozpadnou už třetí den pobytu, takže bude nutné poslat mu nové.
Při balení na tábor není dobré zapomenout na pláštěnku a do kufru či batohu rozhodně patří vedle triček a šortek také teplé oblečení. „Počasí je nevyzpytatelné a dítě se vždycky může odstrojit, když se oteplí," upozorňuje Jaroslav Sommer.
Mimochodem dlouhodobě nejoblíbenější táborovou obuví malých dětí jsou holínky. Radostně si je obují, ačkoli je venku sucho a slunečno. Ovšem když začne pršet, řada vyznavačů holínek naopak spontánně vyběhne ven v sandálech. Jejich vedoucí prostě musejí být obezřetní.
Pište často
Jenže i když bude kufr bezvadně sbalený, může se stát, že na něm bude sedět plačící dítě. „Pro malé děti, které jedou poprvé bez rodičů, to není jednoduché. My se o ně staráme, čteme jim pohádky, ale maminku jim nenahradíme," říká hlavní vedoucí tábora Eldorádo. Rodiče by proto s dětmi měli o táboře často hovořit, na pobyt je připravovat, nakupovat s nimi vybavení a vést je k samostatnosti. Do tábora by jim také měli často psát. Podle Jaroslava Sommera je nejlepší, pokud malý táborník každý den dostane od rodičů třeba pohlednici, samozřejmě jen s dobrými zprávami.
To, jak je dítě stýskavé nebo dokonce plačtivé, prý tak úplně na věku nezávisí. V táboře Eldorádo se starali o čtyřleté dítě, které bylo zcela bez problémů, na druhé straně tam však zažili patnáctileté táborníky, kterým se stýskalo tak moc, že museli odjet.
Tablet je zbytečný
Co by děti na táborech podle mínění vedoucích mohly klidně postrádat, jsou mobilní telefony a tablety. Pokud se něco stane, rodičům zavolá vedení tábora, program je bohatý, takže na nudu není čas, a ve volných chvílích je daleko lepší povídat si s kamarády než koukat na displej. Navíc jsou to drahé věci, které děti často někam založí nebo někomu půjčí, a pak je zoufale hledají.
„My to dětem tiše trpíme, ale máme s tím jen starosti," podotýká Jaroslav Sommer.