Času ubývá

S výměnou pneumatik byste moc otálet neměli. Podle majitelů pneuservisů některé typy a rozměry na skladech již chybí.

„Sezona přezouvání je již v plném proudu, všichni ale mají možnost se objednat. Máme spoustu mechaniků, tak se nám nestává, že by někdo odjel. Vytíženost je ale veliká," potvrdil Europneu v Hradci Králové.

Při výběru plášťů by jste se neměli dívat jen na cenu, ale hlavně na kvalitu. Levnější pořizovací cena se může ve výsledku prodražit. „Na méně kvalitní pneumatice najedete menší počet kilometrů a musíte dříve koupit novou," varoval Martin Klejna z pneuservisu Xpresspneu v Hradci Králové.

Kde přezout?

Nejen v krajském městě najdeme širokou nabídku pneuservisů. Který je ale ten kvalitní a kde raději zařadit zpátečku? Jenže jak rozlišit, který je kvalitní a kterému se raději vyhnout, pokud chceme mít pneumatiky v pořádku?

„Zákazník si může většinou zjistit na internetu pouze ceny servisu. Některé firmy nabízejí sice nízké ceny přezutí pneumatik, ale mají předražený materiál, takže kompletní servis může vyjít i dvakrát dráž," dodal Klejna.

Ideální je také dát na rady od svých známých, kteří mají s pneuservisem zkušenost. Nejdražší podnik nemusí mít nutně ty nejlepší služby.

Pozor na amatéry

Obloukem vyhnout by se podle odborníků měli lidé také tzv. „garážníkům". To jsou soukromníci, kteří nabízejí služby, ale podmínky, ve kterých pracují, jsou mnohdy žalostné. „V rámci šetření nemusí mít takový servis například potvrzení o kalibraci přístroje, na kterém se pneumatiky vyvažují," uvedl Klejna.

Rozmyslet by si zákazník měl také podezřele levnou koupi přes internet.

Často se stává, že jde o čínské náhražky, které s pneumatikou mají společný pouze vzhled. Co se týče jízdních vlastnosti, tak jsou na tom špatně.

„Na internetu lidé nedostanou k pneumatikám tolik informací jako v kamenném servisu. Neměli by se ostýchat přijít a zeptat se. Většina pneuservisů má různé slevové akce, nabídky a v konečném součtu se mohou dostat na lepší cenu než na internetu," řekl Klejna.

Správné nahuštění

Nové zimní pneumatiky mívají hloubku dezénu okolo osmi milimetrů a lze na nich ujet přibližně 20 až 30 tisíc kilometrů. Také s nimi není problém vyjet do hor a zdolávat extrémnější podmínky jako je kluzká vozovka nebo klesání či stoupání. Naopak sjeté pneumatiky mají podstatně delší brzdnou dráhu.

Důležité je rovněž správné nahuštění kol. Při přehuštění jedou gumy pouze po střední části. Naopak při podhuštění jedou zase pouze po krajích. Obojí má vliv na brzdnou dráhu a ovladatelnost vozu. Lidé by měli o 0,2 baru více nahustit pneumatiky.

Správné obutí také může mít vliv při dopravní nehodě. Pokud způsobíte nehodu kvůli špatným pneumatikám, může vám pojišťovna krátit výši vyplacených peněz, případně pokud jste viník, tak je po vás vymáhat.