Jelikož nejen kulturou živ je člověk, tak v sobotu 6. července se na noworudském rynku konal jarmark místních řemesel a uměleckých výrobků, kde nechyběla ani bohatá nabídka občerstvení. Podívejte se v naší fotogalerii, kolik v Polsku stojí třeba langoš nebo burger. Pro snazší představu násobte cenu šesti, což je přibližně aktuální kurz koruny k polskému zlotému.

Festival Hory literatury vznikl z iniciativy polské spisovatelky a nositelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk. Jeho hlavním cílem je propagace kultury a čtení, šíření a posilování ekologických a rovnoprávných postojů a propagace regionu Kladska a aglomerace Wałbrzych. Od roku 2022 festival pořádá Nadace Olgy Tokarczuk, nezávislá nevládní organizace, kterou spisovatelka založila krátce po obdržení Nobelovy ceny za literaturu. „První ročníky festivalu se konaly na terase mého domu. Tvar zahrady umožnil vznik jakéhosi amfiteátru. Letošní měřítko mě trochu děsí, účastnit se všech akcí se stejným soustředěním a nasazením se nedá, ale o to víc si vážím práce nadace a celého týmu," říká Olga Tokarczuk.

Vysoký zájem návštěvníků během loňského ročníku, kdy se festivalu zúčastnilo 35 000 diváků u pódií a půl milionu online, vzali pořadatelé jako výzvu a povzbuzení do další práce. Proto letošní program nabídne rekordní počet více než 150 akcí. Během 11 dnů se na 22 místech v Kladské zemi a aglomeraci Wałbrzych (Nowa Ruda, Kłodzko, Wałbrzychu, Świdnica, Ludwikowice Kłodzkie a areál zámku Sarny ve Ścinawka Górna) představí přes 230 hostů. Odehraje se11 koncertů, promítne devět filmů, uspořádá pět výstav, dvě divadelní představení a 14 workshopů a seminářů. Festivalu Góry literatury pokračuje do 14. července 2024.