Jsou čtyři hodiny ráno a já stojím ve výšce 1603 metrů nad mořem. Společně s desítkou dalších lidí netrpělivě očekávám východ slunce.

Studený vítr mi fučí i pod kapuci, nahání mi husí kůži a já přešlapuji na místě ve snaze se alespoň trochu zahřát. Před dvěma hodinami jsme vyšli od Pomezní boudy jen s baterkou na čele, foťákem na krku a lahví vody v ruce. Po cestě naše malá čtyřčlenná skupinka potkala různé pronásledovatele.

Průvodcem byla liška

Chvíli nás doprovázela liška, žába a jistě i jiná zvěř, která nás pozorovala obezřetně za kmeny stromů. Nad hlavou se nám rozprostíral snad celý vesmír. Hvězdná obloha sice zářila, i když nebylo vidět dál než na vzdálenost baterky.

Cestou jsme chvíli lamentovali nad kamennými schody, přesto jsme s chutí pokračovali dál. Hnala nás totiž představa ohnivé teplé koule, která se po páté hodině ráno vynoří na horizontu a zaplaví celý obzor.

A tak od čtyř ráno stojíme na vrcholu Sněžky. Pomalu se k nám připojují další turisté. Přijde mi to nekonečné pozorování horizontu přede mnou jako jakýsi rituál.

Už je nás tu asi tak třicet. Když se kolem sebe rozhlédnu, vidím odhodlané lidi. Všichni v noci a za tmy šli přes hřebeny hor až na tu nejvyšší kvůli jedinému momentu. Na ten teď i v mírné zimě čekají přes hodinu, dokud se v dáli za mrakem neobjeví žlutavé světlo. Vysílá jasné paprsky, trochu mi to připomíná světla z diskotéky, které v noci prozáří oblohu.

Toto světlo ale postupně zesiluje a dere se nahoru, až nakonec ozáří mé oči a nutí mě je maličko přimhouřit. Odevšad slyším zběsilé cvakání fotoaparátů. Už je to tady, rychle také popadnu svůj a mačkám spoušť, abych tu krásu nepropásla.

Vyplatilo se čekat

Teď už to jde rychle a na obloze se vyloupne celé Slunce. To je důvod, proč tu všichni čekáme. Náš zdroj života a tepla. Jen tak si sedí nad mraky a vzhlížíme k němu a on k nám, jako kdyby nám naši pozornost chtěl oplatit. Otepluje se a cestou dolů už pomalu sundávám bundu i mikinu. Jde se mi o něco lépe, ani nevím proč. Možná proto, že je tu nový den, který přináší množství nových možností…

Nejvyšší hora Krkonoš a ČR
Sněžka (1603 metrů nad mořem) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Nachází se ve východní části Krkonoš na Hraničním hřebenu. Přes její vrchol prochází česko-polská státní hranice. Na vrchol vede ze 4,5 kilometrů vzdálené Pece pod Sněžkou kabinková lanovka. Vrcholek hory je skalnatý a je z něho rozsáhlý panoramatický rozhled. Sněžka slouží jako častý turistický cíl a pro její dosažení je možné využít turistických cest, a to jak pěších, tak i cyklistických.

Markéta Markovicsová