Od naložení v zoo až po vypuštění v Africe cesta trvala přibližně 31 hodin. Při závěrečné cestě na trucku v Tanzanii ji doprovázel konvoj policistů a strážců parku.

„Eliščina cesta začala už v neděli ráno. V německém Lipsku čekala ve stínu hangáru, než bude naloženo letadlo, v Bergamu zase zažila bouřku, která celé letadlo na chvíli rozkývala. Při závěrečné cestě na trucku v Tanzanii ji doprovázel konvoj policistů a strážců parku, kteří zajišťovali plynulý průjezd a občas i zastavovali ostatní dopravu," popisuje Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů zoo.

Eliška je po zdravotní stránce v pořádku a celou cestu přestála bez problémů. „Z bedny vystoupila klidně, svůj výběh si několikrát obešla a po chvíli si dala mrkev a seno. I svou první noc v Africe zvládla velmi dobře. Věříme proto, že si na nové prostředí rychle zvykne," uvádí dvorský zoolog Jiří Hrubý, který první noc strávil ve stanu hned vedle nového Eliščina výběhu a se samičkou v Tanzanii zůstane ještě dva týdny, než bude z ohrady vypuštěna do volné přírody.

V rezervaci se konala malá slavnost na Eliščinu počest a přímo u výběhu byla samička formálně předána řediteli Tanzanských národních parků Alanu Kijazimu. Slavnosti se zúčastnili i zástupci společnosti DHL, která pro Elišku vypravila speciální letadlo.

„Celý transport dopadl na jedničku. Jde o další krok, který přispěje k zachování nosorožců v Tanzanii. Samci a samice, kteří byli do Tanzanie ze Dvora přesunuti v roce 2009, mají už čtyři potomky. Věříme, že Eliška se do reprodukčního programu zapojí stejně úspěšně," dodal Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové.

„Jsme naprosto nadšení, že tu Elišku máme. Je to krásná samička, kterou je radost pozorovat. Je fantastické, co ZOO Dvůr Králové společně s DHL dokázala. Vracet ohrožená zvířata do volné přírody je ten nejušlechtilejší cíl práce zoologických zahrad a dvorská zoo je v tomto směru mimořádně úspěšná," uvádí legendární ochranář Tony Fitzjohn, který záchrannou stanici pro nosorožce v tanzanském národním parku Mkomazi vede.

Dvorská zoo patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců na světě. Dosud se jich v zahradě narodilo 43 a další samice jsou březí. Nosorožci se do Afriky vrací ze Dvora Králové po pěti generacích chovu v zajetí. Prarodiče dnešních nosorožců se do dvorské zoo dostali z Afriky na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy je z expedic přivezl tehdejší ředitel zoologické zahrady Josef Vágner.

Národní park Mkomazi byl založen v roce 1988 a rozkládá se na ploše 3245 kilometrů čtverečních na severovýchodě Tanzanie. Plynule navazuje na obrovské území národního parku Tsavo v sousední Keni.