„Zprovozněním noclehárny chceme zabránit tomu, aby bezdomovci venku mrzli a bylo ohroženo jejich zdraví,“ zdůvodňuje krok radnice starosta Jan Malý.
Od prvého listopadu do 31. března tak v Jičíně funguje noclehárna, kterou provozují sociální služby města. Nachází se v Čejkovicích, kde je ubytovna pro sociálně slabší. Právě z části objektu vznikne v zimních měsících prostor na přespávání, kapacita noclehárny je šest lůžek. Zájemci zaplatí za noc (18.00 – 8 hodin) 40 korun, mohou se zde vykoupat a dostanou i použité oblečení. Jejich ubytování však podléhá striktním pravidlům. Město zde například nestrpí opilce nebo lidi pod vlivem drog. „S ubytovanými bude sociální služba pracovat na zlepšení jejich situace,“ slibuje místostarosta Petr Hamáček. Město letos získalo od kraje na tuto službu dotaci ve výši 150 tisíc korun.Jičín – Téměř každé město řeší s blížící se zimou zajištění lidí bez domova. V Jičíně je jich bez střechy nad hlavou kolem desítky, mnohdy přespávají venku pod mostem, zdržují se u marketů. Jičín jim nyní nabízí pomocnou ruku.
„Zprovozněním noclehárny chceme zabránit tomu, aby bezdomovci venku mrzli a bylo ohroženo jejich zdraví,“ zdůvodňuje krok radnice starosta Jan Malý.
Od prvého listopadu do 31. března tak v Jičíně funguje noclehárna, kterou provozují sociální služby města. Nachází se v Čejkovicích, kde je ubytovna pro sociálně slabší. Právě z části objektu vznikne v zimních měsících prostor na přespávání, kapacita noclehárny je šest lůžek. Zájemci zaplatí za noc (18.00 – 8 hodin) 40 korun, mohou se zde vykoupat a dostanou i použité oblečení. Jejich ubytování však podléhá striktním pravidlům. Město zde například nestrpí opilce nebo lidi pod vlivem drog. „S ubytovanými bude sociální služba pracovat na zlepšení jejich situace,“ slibuje místostarosta Petr Hamáček. Město letos získalo od kraje na tuto službu dotaci ve výši 150 tisíc korun.
Město letos získalo od kraje na tuto službu dotaci ve výši 150 tisíc korun.Noclehárna funguje také ve Dvoře Králové. Ve městě s rozvinutým systémem sociálních služeb poprvé otevřela už v roce 2013. Od letoška je v provozu celoročně v souběhu se sousedním azylovým domem.
„Od června do konce října se dosud lidé vraceli běžně na ulici. Po opětovném příchodu do noclehárny pak byli 1. listopadu ve velmi zuboženém stavu,“ vysvětlila důvody k celoročnímu provozu Marcela Hauke, ředitelka Pečovatelské služby města Dvůr Králové. Právě ta provoz noclehárny zajišťuje.
V sociálním zařízení lidé bez domova mohou využít kromě lůžka také hygienické prostředky, potraviny nebo přístup k teplé vodě. Za noc tu zaplatí symbolickou dvacetikorunu. Dvorskou noclehárnu obvykle navštěvuje okolo dvaceti lidí bez domova.
Ve Dvoře Králové kvůli pomoci bezdomovcům tradičně pořádají také akci Noc venku. Ta podporuje fungování sociálního zařízení i díky vybírání trvanlivých potravin, které sem lidé nosí místo zaplacení vstupného. Letos se veřejnost na akci s doprovodným programem, jehož vrchol spočívá v přespání pod širým nebem na jednom z královédvorských náměstí, může těšit v noci z 23. na 24. listopadu.
Městská ubytovna v Novém Městě nad Metují slouží jak lidem bez domova, tak i těm, co jsou ve špatné sociální situaci. „Platí tam 90 korun za noc. Většinou mají klienti smlouvu na delší dobu a platí jednorázově,“ doplňuje investiční technik Pavel Horvat z oddělení správy nemovitostí. Kapacita ubytovny, která funguje od roku 2006, je dvanáct lůžek a jedno krizové rozkládací.