Tento extrémní závod se i přes nepřízeň počasí podařilo odstartovat. Na startovních listinách se po prezenci všech účastníků objevilo celkem 88 závodníků. V nejdelší pětietapové kategorii, která měří úctyhodných 300 kilometrů, soutěžilo celkem 7 musherů a 2 bikeři. Trasa byla nakonec zkrácena kvůli nevhodným podmínkám na 113 kilometrů. Úterní první etapa měřila 56 kilometrů a ten nejrychlejší ji dokázal zdolat za 4 hodiny a 25 minut, s 11minutovým náskokem na druhého v pořadí.

Ve středu pak byla zahájena i první etapa závodu na 200 kilometrů a kategorie Tour. Ani desítkám účastníků v těchto kategoriích však nebylo přáno, aby ujeli celý závod. 

Z druhého dne Šediváčkova Longu, podmínky na trati v Orlických horách zhoršilo oteplení a déšť. I s tím si musheři a psí spřežení museli poradit.
Šediváčkův long na ledě. Před startem klouzali lidé, spřežení i sněžné skútry

„Uvidíme, co nám přinesou ostatní dny. V této chvíli máme na trati ještě většinu účastníků, kteří bojují s větrem, deštěm a zimou. Věříme, že všichni dorazí bezpečně do cíle a budou čekat na rozhodnutí, jakou trať pro ně pořadatelé přichystají na další dny. Nebude to totiž jednoduché, protože v důsledku vyšších teplot a deště, se trať místy proměnila tak, že není bezpečné po některých úsecích zítra jet. Po kontrole celé trasy, až skončí dnešní etapa, se bude teprve rozhodovat, kudy závod v příštích dnech povede. Věříme, že se nalezne taková varianta, aby mohl závod pokračovat,“ popsal situaci ve středu v podvečer ředitel závodu Pavel Kučera.

„I když nám letošní počasí moc nepřeje, tak se podařilo připravit zajímavé tratě. Ty jsou pečlivě upravovány a kontrolovány. Bezpečnost závodníků a jejich čtyřnohých kamarádů jsou pro všechny na prvním místě,“ dodal.

Ve čtvrtek dopoledne pak dorazila z Šediváčkova Longu další zpráva: „Po pečlivém posouzení aktuálních podmínek a vývoje počasí, organizátoři rozhodli o předčasném ukončení akce, protože nelze zajistit trať v potřebné kvalitě a rozsahu. Včerejší deštivé počasí, silný vítr a teploty nad nulou vedly k rozpuštění sněhu na klíčových úsecích tratě a ani předpověď počasí nedává šanci na zlepšení.“

Ve čtvrtek 25. ledna ve 13.00 hodin se za chatou Kristýnou v osadě Jedlová v Orlických horách sešlo celé závodní pole a všichni netrpělivě očekávali vyhlášení těch nejúspěšnějších. V celkem 8 kategoriích soutěžilo 72 týmů, které úspěšně dokončily závod. Na nejdelší trati (která byla nakonec zkrácena na 113 km) soutěžilo celkem 7 musherů a 2 bikeři. V ostatních kategoriích do cíle dorazilo dalších 63 týmů.
Pouze 13 spřežení z celkových 88 přihlášených nevyrazilo na trať. A je obdivuhodné, že i za těžkých klimatických podmínek, jen 3 závodníci ze všech, nedorazili do cíle. 
Nejúspěšnějším závodníkem letošního ŠEDIVÁČKOVA LONGU, se stal Roman Habásko se svým jedenáctispřežením sibiřských husky. Celou, 113 km dlouhou trať, dokázal zdolat za 8 hod. a 51 min. průměrnou rychlostí 12,75 km za hodinu. /Zdroj: Pavel Kučera, ředitel závodu/

Podívejte se, jak to vypadalo v Jedlové při úterním startu:

Zdroj: Stanislav Ďoubal