VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Stopy prezidentů na východě Čech

Východní Čechy - Od úterý do čtvrtka navštíví Královéhradecko prezident Miloš Zeman. Také jeho předchůdci přijeli za Východočechy, i když ne všichni.

14.4.2014
SDÍLEJ:

Tomáš G. Masaryk byl v Hradci Králové coby prezident celkem třikrát – 11. října 1919, podruhé jen zastávkou 13. července 1926, a potřetí 24. května 1929 na tehdejším Masarykově náměstí, kde již stál jeho pomník.Foto: Archiv Muzea východních Čech HK

Návštěvy prezidentů v Hradci Králové

Prezident Tomáš G. Masaryk navštívil jako prezident Hradec 3x. Poprvé to bylo 11. října 1919, kdy byl uvítán před muzeem, kde se také konala slavnostní přehlídka vojska. Poté se v přednáškovém sále setkal se zástupci města, okresu, obcí i místních organizací.

Druhá návštěva byla vlastně jen zastávkou při jeho návratu z několikadenní cesty po severovýchodních Čechách, kdy se 13. 7. 1926 uskutečnila krátká zastávka na hradeckém nádraží, kde se pozdravil se starostou dr. Ulrichem a místními občany.

Třetí návštěva proběhla 24. 5. 1929, prezident byl uvítán na tehdejším Husově, dnes Masarykově náměstí, kde již stál jeho pomník. Prohlédl si novostavby na Ulrichově náměstí, areál nových školní budov v Lipkách, novou nemocnici a koželužskou školu.

Edvard Beneš jako prezidenta navštívil HK 30. 6. 1946 při návratu z návštěvy Malých Svatoňovic, České Skalice a Jaroměře. Uvítání prezidenta a jeho manželky Hany se uskutečnilo před Lékařskou fakultou v odpoledních hodinách. Prezidenta přivítal děkan fakulty profesor MUDr. František Smetánka. Poté si prezident budovu a zařízení fakulty prohlédl.

Klement Gottwald navštívil HK 19. 5. 1946 ne ovšem jako prezident, ale ve funkci předsedy vlády. Řečnil zde na předvolebním táboru lidu, který se uskutečnil na Ulrichově náměstí.

Prezident Antonín Zápotocký vykonal dvě návštěvy HK. První byla dvoudenní a uskutečnila se 26.-27. 9. 1953. Uvítání proběhlo na Ulrichově náměstí, prezident se večer se členy vládní delegace zúčastnil v hradeckém divadle představení veselohry Setkání s mládím sovětského autora Arbuzova. Následující den si prohlédl krajskou výstavu výrobních družstev v Domě odborů (Střelnice) a setkal se s představiteli kraje v Klubu SČSP (Steinského palác). Odpoledne odejel do Stěžer, kde navštívil místní JZD, promluvil na mírové manifestaci zemědělců a prohlédl si výstavu hospodářských zvířat.

Druhá návštěva se uskutečnila 17. 5. 1957. Prezident navštívil výrobní haly závodů ZVÚ v Kuklenách a strojíren v Plotištích n. Labem. Odpoledne pak promluvil na předvolební manifestaci občanů už na Gottwaldově náměstí.

Bohužel k návštěvu /návštěvy prezidenta Antonína Novotného nemáme dokumentovány a nevíme, zda a kolik jich bylo. Fotografie ve fondu nemáme. 

Návštěvu prezidenta Ludvíka Svobody máme dokumentovanou z roku 1970, fotografie jsou z návštěvy ČKD v Plotištích dne 22.6.1970. O jiných návštěvách bohužel dokumentaci nemáme.

Ani návštěvu Gustava Husáka jako prezidenta v HK nemáme podchycenou. Máme fotografie z jeho návštěvy v ZVÚ v roce 17. 2. 1971 a z Národních dožínek v Hradci Králové z roku 8.-10. 9. 1972, kdy zde byl v čele stranické a vládní delegace jako první tajemník ÚV KSČ.

Historické snímky pocházejí z fotoarchivu Muzea východních Čech v Hradci Králové a jsou zveřejněny se souhlasem instituce.     PhDr. Jaroslava Pospíšilová, Muzeum východních Čech v Hradci Králové
tel.: +420 495 514 624, e-mail: j.pospisilova@muzeumhk.cz, www.muzeumhk.cz

(Bohužel zejména ty novější prezidentské návštěvy možná nejsou kompletní, nemám ještě úplnou excerpci. Jsou to tedy jen ukázky, pokud by se však někdo přihlásil s fotografiemi, uvítáme to.)

Autor: Redakce

14.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení