Kdo se nechal odradit nevlídným počasím a zůstal raději v teple domova, přišel o uplynulém víkendu o skvělé zážitky. Archeopark ve Všestarech totiž nabídl u příležitosti otevření nové expozice zajímavou cestu vývojem člověka od jeho počátků do současnosti. A jak už je zde dobrým zvykem, nuda rozhodně nehrozila.

Rok plný příprav

Po zhruba ročních přípravách se příchozím otevírá možnost nahlédnout do minulosti našeho druhu jiným způsobem, než jen prostřednictvím mnohdy nudných učebnic. „Téma evoluce člověka jsme vybrali z toho důvodu, že nám tu chyběla. Stálou expozici dobře doplňuje," přiblížil ředitel archeoparku Radomír Tichý.

„Jsou tu obrazy s jednotlivými typy člověka, hrob neandrtálce nebo pravěké noviny, které zábavnou formou seznamují s našimi předky," dodává s tím, že cílem celé výstavy je zajímavě a hlavně hravě zaujmout nejen starší, ale i ty menší návštěvníky. „Kdo přijde, může si ledacos vyzkoušet nebo osahat," láká Radomír Tichý na neobvyklý zážitek.

Odlitky stop

Nová stálá expozice Evoluce člověka, která se otevírala v sobotu dopoledne, nabízí odpovědi na zásadní otázky o našem původu – proč jsme na zdánlivém konci dlouhé vývojové etapy právě my a kdo byli naši předci. „Mluvíme o etapě probíhající od 5 milionů do 8 tisíc let před naším letopočtem," přibližuje Radomír Tichý období, ve kterém naše evoluce probíhala.

Jedním z nejzajímavějších exponátů jsou určitě odlitky stop australopitéků a odlišné lebky různých vývojových druhů. „Odlitky máme dovezené z Francie," vysvětluje ředitel všestarského archeoparku Radomír Tichý.

Výroba oštěpu

V rámci oblíbených Dnů živé archeologie se navíc o víkendu děti i dospělí mohli dozvědět více o výrobě kamenných nástrojů, které byly nedílnou součástí každodenního života v pravěku. Tradičně velmi poutavou interaktivní projekci si připravil Radomír Tichý, který seznámil posluchače s tím, jak se naši předci vyvinuli ve stávající podobu. Zejména děti pak jistě ocenily zapeklité hádanky, možnost vyfotit se jako pračlověk či vyrobit si oštěp pouze za pomoci kamenných nástrojů.

Živá archeologie

„V rámci Dnů živé archeologie se v dubnu dostaneme do starší doby železné," zve všechny Radomír Tichý na další akci, která bude v Archeoparku probíhat. „Zaměříme se na sůl, která bývala protihodnotou všeho. Byla skutečně nad zlato," dodává s úsměvem.

Jakub Vrba