VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od sousedů: Lípu v Havlovicích někdo zabil

Havlovice - Státní symbol a národní strom by si měli lidé považovat, v obci na Úpicku se však vandal zachoval zcela jinak.

18.4.2016
SDÍLEJ:

Havlovice řeší řádění vandala. Lípu srdčitou někdo nařízl pilouFoto: DENÍK/Jaroslav Pich

Člověk nemusí být zrovna ochranář přírody, aby mu bylo líto lípy srdčité, která stojí v obydlené havlovické části Králův kopec. Vzrostlý strom někdo v minulých dnech totiž nařízl, když s největší pravděpodobností motorovou pilou objel celý obvod kmene.

„Že je lípa podřezaná mi nahlásili sousedi, kteří bydlí v okolí. Pád ji nehrozí, ale tím, že je kolem dokola oříznutá, byla porušena pletiva, kudy proudí živiny. Tím ji vandal zničil. Výživa je přerušená a i když strom ještě nějaký čas může růst, jednou prostě uschne. Je to hulvátství," zlobí se starosta Havlovic Pavel Dvořáček. „Jedná se minimálně o stoletý strom. Jeho obvod je v rozhodující výšce 1,3 metru nad zemí 245 centimetrů," dodal.

Sám od sebe strom k zemi nepůjde. Řezy jsou provedené tak, aby „jen" zabránily přísunu živin. Přesto lípa pravděpodobně bude muset k zemi. I když si vedení obce, na jejímž pozemku strom roste, nechává vrátka otevřené. „Zatím kácet nemusíme, její osud bude teprve předmětem šetření. Do řezu se ale bude dostávat hniloba a bakterie a je pravděpodobné, že strom uschne. Počkáme si ale na vyjádření znalce," řekl Dvořáček, jeden z nejdéle sloužících starostů vůbec.

Inspekce životního prostředí však záchranu stromu prakticky vylučuje. „Je vysoce pravděpodobné, že pokud je strom kolem dokola přeříznutý motorovou pilou, povede to k jeho úhynu. Je otázkou času, kdy začne usychat. Jak se bude se stromem nakládat, je na vlastníkovi dřeviny. Ten musí zajistit i bezpečnost v jeho okolí," řekla Jana Štěpánková, vedoucí oddělení přírody z Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Hradci Králové. „Ten, kdo se stromu chtěl zbavit, s největší pravděpodobností dosáhl svého," dodala.

Havlovice řeší řádění vandala. Lípu srdčitou někdo nařízl pilou

V Havlovicích si přitom svých význačných stromů náležitě cení. Za pomoci místních patriotů, především pak Zdeňka Honzery, v roce 2014 úředníci dokonce dokončili projekt s názvem Významné stromy obce Havlovice.

Havlovice řeší řádění vandala. Lípu srdčitou někdo nařízl pilou„Jeho cílem je zmapování, dokumentace a ochrana nejvýznamnějších stromů v obci. Zároveň se snaží poukázat na druhovou rozmanitost a krásu zdejší dřevin. Projekt vznikl proto, aby se stromy jednou mohly stát ozdobami obce," píše se na informační tabuli.

V Havlovicích mají takto zaznamenaných sto stromů 50 listnáčů, 25 jehličnanů a 25 Panských buků. Každý má své evidenční číslo, uváděna je také výška strom, obvod kmene a přibližné stáří. To vše k udávané k roku 2014.

Lípa na Králově kopci v seznamu zařazená není. Přesto starosta Havlovic Pavel Dvořáček vyčíslil hodnotu stromu až ke dvěma stům tisícům korun. „Jsou dva druhy škod. Jedna je majetková, kde se pohybujeme někde na hranici dvaceti tisíc korun. Pak je ale škoda estetická, kterou vyčísluje Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Tady jsem se orientačním výpočtem dostal zhruba na hranici dvou set tisíc korun, což ale nebudeme moci vymáhat," řekl starosta obce Pavel Dvořáček. „U nás je ta škoda především společenská. Všechno je odvislé od znaleckého posudku, na základě kterého bude majetková újma vyčíslena," dodal.

Obec na neznámého pachatele podala oznámení na Policii České republiky, vandalstvím se bude zaobírat i Česká inspekce životního prostředí. Pokud se podaří vypátrat viníka, hrozí mu peněžitá pokuta až v řádu desítek tisíc korun, uloženo může být také vysazení náhradních dřevin.

Autor: Jaroslav Pich

18.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení