Opět padaly teplotní rekordy a zároveň právě včerejší hodnoty rozhodovaly o tom, zda se srpen 2015 stane nejteplejším srpnem vůbec v 80leté historii měření v Česku.

Ještě před víkendem šance na to, že bude srpen rekordní, byly padesát na padesát. Včera už byly tyto šance vyšší. Konkurentem je horký srpen roku 1992. Ostatně, podobnost s letošním létem je rovněž ta, že i tehdy přišlo zkraje školního roku dramatické ochlazení. Stejné má přijít i letos.

„Po včerejšku se zdá, že by letošní srpen mohl ten z roku 1992 těsně překonat. Ale počkejme si, jasně vědět to budeme až zítra," řekl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

Výmluvná je už skutečnost, že včerejšek byl letos již 29. tropickým dnem. Tedy takovým, kdy denní maximum překročí třicítku. Vloni takových dnů bylo pouze sedm.

Pondělní maxima

Teplotní rekordy pro 31. srpen včera padly na všech měřících stanicích v Královéhradeckém i Pardubickém kraji. Dnes mohou padat také, ve středu přijde radikální ochlazení

Nejvyšší teplota Hradecký kraj: Jičín 34,5 °C
dosavadní rekord pro 31. 8. byl z roku 2005 a činil 28,6 °C

Nejvyšší teplota Pardubický kraj: Pardubice 34,0 °C
dosavadní rekord pro 31. 8. byl z roku 1990 a činil 31,2 °C 

„Včerejší odpolední teploty překonaly skoro na všech měřících stanicích teplotní rekord pro 31. srpen, a to i na stanicích s dobou měření delší než 100 let. Také dnes budou pokračovat vysoké teploty, výraznější ochlazení dorazí až v průběhu středy. Od čtvrtka čekáme maximální teploty jen kolem 20 °C," uvedl včera před uzávěrkou Deníku Janek Doležal z ČHMÚ.

Současná, pravděpodobně poslední letošní vlna veder nakonec skončí až dnes, postup studené fronty je totiž pomalejší, než se ještě před víkendem zdálo.

Mimořádně teplé a taktéž suché byly ostatně celé prázdniny. Teplotně normální byl naposledy červen. Už tehdy ale meteorologové hlásili, že rekordně teplá byla na Zemi celá první polovina roku.

Léto, aspoň v Česku, v rekordní bilanci pak pokračovalo. Vyhodnocování, zda srpen byl nejteplejším v české historii, právě přechroustávají počítače v pražském sídle ČHMÚ, známá už je ale bilance neméně horkého července. Ten se umístil na třetím místě od roku 1961. Zlatou příčku drží červenec z roku 2006.

„V Královéhradeckém a Pardubickém kraji byl letošní červenec o 3,6 stupně teplejší než je dlouhodobý průměr," uvedla Stanislava Kliegrová z hradecké pobočky ČHMÚ.

Vůbec nejvyšší teplota byla v červenci naměřena v Mokošíně u Přelouče – 36,9 °C, a to 22. července. Pro zajímavost, letošní červencové minimum drží Orlické Záhoří, kde 11. července ráno spadla teplota na -3,5 °C. Sněžka s –0,4 °C o den dříve obsadila až druhé místo.