Barokní hospital Kuks na Trutnovsku, který v minulých letech prošel nákladnou rekonstrukcí, hlásí v nynější sezoně rekordní návštěvnost. Opravený areál navštívilo od zahájení sezony 70 tisíc lidí, v letech před rekonstrukcí se počet návštěvníků pohyboval kolem 40 tisíc ročně. Řekl to kastelán Libor Švec. Naopak státní zámky Ratibořice a Opočno zaznamenaly proti loňsku mírný úbytek návštěvníků.

„Vyšší návštěvnosti pomáhá zhoršení počasí, když je vyloženě horko a slunečno, tak lidé raději zamíří někam k vodě. Ale je možné říci, že letošní průměrná denní návštěvnost se šplhá k rekordním dnům v předchozích letech. Lze říci, že si návštěvníci na Kuks po opravách našli cestu," řekl Švec, který odhaduje, že by letošní návštěvnost mohla dosáhnout až 100 tisíc lidí.

Hospital na Kuksu otevřel své brány po opravě za téměř 440 milionů korun na konci března. Opravy se týkaly exteriérů i interiérů památky, obnovena byla i původní bylinková zahrada. Rekonstrukce umožnila vybudovat v bývalém hospodářském křídle multifunkční výchovně vzdělávací centrum.

Některé památky v Královéhradeckém kraji mají zatím nižší návštěvnost než loni, například zámek Opočno na Rychnovsku si prohlédlo o několik procent méně lidí než loni. „Je to dané počasím, protože k nám hodně jezdí rekreanti z Orlických hor, a pokud neprší, tak chodí po horách a jsou raději venku. U nás platí čím horší léto, tím vyšší návštěvnost. Letos je zatím pěkně, proto je to mírně slabší," řekl opočenský kastelán Josef Jirák.

Obdobná situace je na zámku v Ratibořicích a Babiččině údolí na Náchodsku. „Zatím jsme oproti loňsku v mírném propadu, ale na hodnocení celé sezony je ještě brzy. Bude záležet na srpnovém počasí, ta vedra v červenci návštěvnosti určitě neprospěla. Lidé byli raději u vody," pronesl kastelán ratibořického zámku Ivan Češka.

Na Pardubicku odrazuje teplo

Pardubice - Horké letní dny negativně ovlivnily návštěvnost památek v Pardubickém kraji. Počty turistů se meziročně snížily i o 15 procent.

„Všechny, kteří v tom vedru přišli na zámek, považujeme za malé hrdiny," řekla kastelánka litomyšlského zámku Zdeňka Kalová.

Ani zahájení sezony nebylo ideální. O Velikonocích nebylo příznivé počasí. A například ve Slatiňanech na Chrudimsku opravují železniční trať, což vede k dopravním omezením. „Je to slušný výkon dojet do Slatiňan. Jinak jsme ideální místo, kde se dá ochladit, je tu od 15 do 20 stupňů Celsia," řekl kastelán zámku Jaroslav Bušta. Podle něj návštěvnost meziročně od jara klesla asi o 15 procent.

Tropické počasí nebylo jediným důvodem, proč návštěvnost kolísá. „Nabídka turistických cílů je veliká," podotkl majitel Muzea řemesel v Letohradu a tvrze Orlice na Orlickoústecku Pavel Tacl. „Jsme malá republika, bojujeme o každého Čecha. Nemají peníze a polovina z nich jede na dovolenou k moři. Cizinecký ruch u nás nefiguruje téměř vůbec," řekl.

Zatímco loňský rok byl pro hrad Svojanov rekordní, za celý rok jej navštívilo 52 tisíc turistů, letos bude číslo o několik tisíc nejspíš nižší.

Skanzen Veselý kopec na Chrudimsku rovněž zaznamenal úbytek. Podle vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina si přijelo kromě běžných návštěvníků prohlédnout roubenky méně školních zájezdů. „S ohledem na počasí jsme ale spokojení," řekla Ilona Vojancová.

Naopak návštěvnost slatiňanského hřebčína se jeví Kateřině Zachové, která má na starosti prohlídky, stejná jako loni. Lidé si mají možnost projít stáje, sedlovnu a kočárovnu. Prohlídky se konají čtyřikrát denně, řekla.

Památky se přitom snaží zavést do prohlídkových okruhů další novinky. Na hradě Svojanov si lidé oblíbili nový okruh o hradních pověstech. Zámek Litomyšl pokračuje se zkrácenými prohlídkami, aby byly zábavné i pro menší děti.

„V muzeu doplňujeme ordinaci dentisty z roku 1915 a gynekologickou ordinaci. Expozice se stává komplexnější," přidal se majitel muzea 
v Letohradu Tacl.