Jan, Jakub, Tomáš, Adam, Matěj,  Eliška, Tereza, Anna, Adéla či Natálie. To jsou jména, které nejčastěji vybírali rodiče novorozencům z Hradce Králové. Těch se zde narodilo během loňského roku 2536.

Průměrně tak v krajské metropoli přijde na svět 211 dětí měsíčně. Nejvíce spěchají na svět v lednu, kdy se v roce 2014 narodilo 229 miminek, nejméně pak v červenci. Narozeniny v tomto letním měsíci bude slavit pouze  163 dětí.

Dvoje trojčata

Ani dvojčata nejsou výjimkou. Bez jednoho se jich loni narodila stovka. „V roce 2014 se narodila v královéhradecké fakultní nemocnici také dvoje trojčata. Nejprve tři kluci a podruhé dvě holky a jeden chlapec," poukazuje na neobvyklé porody Magdaléna Vlčková, mluvčí královéhradeckého magistrátu.

Někteří rodiče chtějí být v pojmenování originální, pak se v rodných listech miminek objeví jména typu Anton, Bohdan, Herbert, Záviš, Anabela, Apolena, Bianka, Dora, Jasmína či Lada.

Komplikace vyřeší

V královéhradecké fakultní nemocnici funguje jediná porodnice v okrese. „Pacientky k nám jezdí z celého kraje. Většinou to jsou ženy, které mají podezření, že by se mohlo při porodu dojít ke komplikacím," uvedl Jiří Špaček, přednosta Porodnicko gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Ta prošla kompletní rekonstrukcí a od roku 2003 je otevřena v moderní podobě.

Ne všechny matky ale chtějí rodit v nemocnici. „Zaznamenali jsme do matriční knihy také jeden porod doma," dodala Vlčková.   Většina lékařů ale tento typ porodů vidí kvůli komplikacím nerada.